foto

Mauritz Stiller

  • nar. 17.7.1883
    Helsinky, Finské velkoknížectví, Ruské impérium
  • zem. 18.11.1928 (45 let)
    Stockholm, Stockholms län, Švédsko

Biografie

Mauritz Stiller, herec, scénárista a režisér němého filmu se narodil 17. července 1883 v Helsinkách do rodiny rusko-polského původu. Jeho dětství bylo ovlivněno smrtí matky, která spáchala sebevraždu. Od dětství ho fascinovalo herectví a svůj nepřehlédnutelný talent ukázal na divadlech v Helsinkách a Turku.

Ve snaze uniknout před službou v carské armádě emigroval do Švédska, kde se setkal s Victorem Sjöströmem. Prvním výsledkem jejich vzájemné spolupráce je film ČERNÉ MASKY (1912), v němž vystupuje Victor Sjöström v roli bankéře svedeného a uneseného ženou vampem. Následuje snímek MODERNÍ SUFRAŽETKY (1913) a KOUZLO ŽENY (1915). V roce 1916 natočil svou první komedii LÁSKA A NOVINÁŘSTVÍ. V dalších snímcích čerpal náměty z filmařského prostředí: NEJLEPŠÍ FILM TOMÁŠE GRAALA (1917) a NEJLEPŠÍ DÍTĚ TOMÁŠE GRAALA (1918). V roce 1918 natočil ještě film VE VÍRECH, následuje přepis románu Selmy Lagerlöfové POKLAD PANA ARNA (1919). V roce 1920 natočil svou asi nejznámější komedii ZA STĚSTÍM. V roce 1922 natočil ještě jeden film podle Selmy Lagerlöfové - POVÍDKU O PANSKÉM DVOŘE. Jeho posledním švédským filmem byl snímek GÖSTA BERLING (1924), kde jednu z rolí vytvořila tehdy ještě neznámá začínající herečka Greta Lovisa Gustafssonová, pozdější Greta Garbo.

Když v roce 1923 ovládl americký film švédský trh a umělcům nabídl nevídané možnosti ve snaze získat je pro Hollywood, odešel spolu s jinými za moře i Stiller. V Hollywoodu se pod křídly společnosti MGM (Metro-Goldwyn-Mayer) chopil režie filmu ŽENA UPÍR, ale po opakovaných neshodách s vedením MGM ho nahradil na postu režiséra Fred Niblo a studio se Stillerem ukončilo smlouvu. Obratem dostává smlouvu u Famous Players-Lasky Corporation (Paramount Pictures), kde natočil tři úspěšné filmy, ovšem i tady nakonec ukončili kvůli neshodám spolupráci a Stiller se roku 1927 vrátil do Švédska.

Krátce po návratu v roce 1928 podlehl ve Stockholmské nemocnici tuberkulóze. Je pochován na hřbitově Norra Begravningsplatsen ve Stockholmu.

Petr "contrastic" Kubíček

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie