foto

Ed Brubaker

 • nar. 17.11.1966 (52 let)
  Bethesda, Maryland, USA

Zajímavosti o tvůrci (4)

 • Black Widow (2020)

  - Ve filmu vidíme Alexeje Šostakova (David Harbour), který vystupoval pod jménem Red Guardian, sovětský ekvivalent Kapitána Ameriky. Ten debutoval roku 1967 v komiksu „The Avengers #43“ od Roy Thomas a John Buscema. Těchto Rudých strážců byla v komiksové historii celá řada a až na vyjímky (Tania Belinsky byla mutant) se jednalo o lidi bez super-schopností, ale výborně vycvičené od KGB. Vždy se jednalo o skvělé atlety na olympijské úrovni, piloty a znali bojová umění. Podobně jako u Kapitána Ameriky všichni používali štít, ale měli i zbraně. Alexej a Tania používali hurlingovou zbraň, disk s přezkou na opasek, který se při vržení vracel zpět kvůli magnetismu. Čtvrtý Red Guardian, Josef Petkus, používal meč a šestý v pořadí, Anton, zase využíval kybernetickou technologii, která zvyšovala fyzickou sílu. Nejnovější Red Guardian (sedmý), Nikolaj Krylenko, měl technologii, která ho chránila před elektromagnetickou a kinetickou energii a zároveň tyto síly mohl vést přes svůj štít z vibrania. Mezi další strážce patří Aleksey Lebedev, který byl představen až v roce 1991 v „Namor, The Sub-Mariner Annual #1“, ale v Marvel Universe byl úplně první (původní) Red Guardian. Pátým byl Krassno Granitsky, jehož jméno si Ed Brubaker výpůjčil z Bondovky „From Russia, with Love“ od Ian Fleming. (3T)

 • Spider-Man: Daleko od domova (2019)

  - Spoiler: Quentin Beck (Jake Gyllenhaal) má kostým, který používá při svých iluzích, od ženy jménem Janice. Jedná se o Janice Lincoln, jejíž debut proběhl na stránkách „Captain America #607“ z 2010 od autorů Ed Brubaker a Jackson Butch Guice. Známá je pod jménem (Lady) Beetle a po vzoru původního Beetle (Abner Jenkins) z roku 1964, od tvůrčího dua Stan Lee a Carl Burgos („Strange Tales #123ô), nosí obrněný oblék s širokým arzenálem zbraní, který ji za pomoci křídel umožňuje létat a zvyšuje fyzickou sílu a výdrž. Oproti Jenkinsovi má ještě menší „upgrade“ a dovede lézt po zdech. Další Beetleů byla celá řada (Leila Davis, Three Beetles, nepojmenovaný z „Ultimate Spider-Man #124“ a „Hobgoblin's Beetle“) a všichni sdíleli společnou nenávist ke Spider-Manovi. Ovšem postava Janice Lincoln otevírá tvůrcům i další možnosti. Její otec je Lonnie Thompson Lincoln alias Tombstone, velká ryba v podsvětí New York City. Tombstone debutoval v komiksu „Web of Spider-Man #36“ z roku 1988 a mohli jsme ho vidět ve filmu Spider-Man: Paralelní světy (2018). Disponuje nadlidskou sílou, rychlostí, výdrží, reflexy a pěkně ostrými zuby. Jedná se tak o mnoho odkazů směrem k týmu Sinister Six a vůbec k organizaci Sinister Syndicate, jejíž členy byli všichni zmínění. (3T)

 • Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

  - V dubnu 2011, ještě před premiérou snímku Captain America: První Avenger (2011), oznámili scenáristé Christopher Markus a Stephen McFeely, že je Marvel Studios najalo pro napsání scénáře sequelu. Jejich skript využil dějovou linii komiksu z let 2006–2011 o Winter Soldierovi, jejímž autorem je Ed Brubaker. O rok později bylo datum vydání filmu určeno na duben 2014. V létě 2012 se režiséry připravovaného snímku stali bratři Anthony a Joe Russoovi. Potvrzování herců z předešlých filmů a obsazování nových rolí začalo již v letních měsících toho roku a pokračovalo až do následujícího jara, kdy byli obsazení také Georges St-Pierre a Robert Redford. (Danny F.)

 • Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

  - Ed Brubaker, autor komiksového příběhu o Zimním vojákovi, si ve filmu zahrál jednoho z vědců, kteří přihlíží zrození Zimního vojáka (Sebastian Stan). (HellFire)

Spisovatelská filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Tvůrcovská filmografie

Host

TV pořady

2012 TableTop (TV pořad)