foto

Theresa Saldana

  • nar. 20.8.1954
    Brooklyn, New York City, New York, USA
  • zem. 6.6.2016 (61 let)
    Los Angeles, Kalifornie, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Theresa Saldana, nar. 20 srpna 1954 v Brooklynu matce Divině a otci Tony Saldanovi, je americká herečka známá zejména pro svou práci v televizi a filmu. Snad nejvíc se proslavila rolí Rachel Scali - ženy policejního komisaře Tony Scaliho v televizním seriálu z 90.let THE COMMISH. Za tuto roli obdržela cenu Golden Globe za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli. Z dalších hlavních rolí stojí za zmínku part Lenory LaMotty, manželky Joeyho, kterého ztvárnil Joe Pesci ve filmu RAGING BULL a v komedii Roberta Zemeckise I WANNA HOLD YOUR HAND, kde hrála roli dívky jménem Grace, která se vydá s dalšími třemi kamarádkami do NY na show Eda Sullivana, kde vystoupí jejich miláčci Beatles. Objevila se v nezavislém filmu HOME MOVIES Briana dePalmy a hrála po boku Kirka Douglase a Nancy Allen.

Naneštěstí její kariéra byla ovlivněna pokusem o vraždu, kdy se stala 15. března 1982 obětí stalkingu od 46 letého vandráka Jacksona z Aberdeenu ve Skotsku. Jackson se zamiloval do své oběti, když ji viděl ve filmu DEFIANCE. Najal si soukromého detektiva aby získal její adresu a tel.číslo od její matky a vydával se za asistenta režiséra M.Scorseseho, tvrdíce, že potřebuje její rezidenční adresu aby ji mohl kontaktovat v případě nabídky točení filmu v Evropě. Jackson napadl herečku před jejím domem za bílého dne a ustědřil jí nejméně deset ran 14cm nožem. Útok byl tak prudký, že ohnul samotný nůž. Ačkoliv byl útok veden v hustě zabydlené oblasti, byl přerušen náhodně rozvozcem vody v plastových lahvích Jeffem Fennem, který slyšel pláč a naříkání, seběhl z druhého patra domu a zpacifikoval útočníka.

Saldana podstoupila čtyřhodinovou operaci a několikaměsíční rehabilitaci v nemocnici Motion Picture Hospital. Jackson dostal 14 let za mřížemi za vražedný útok a výhružky, které směřoval z vězení jejímu zachránci a jí samotné. V roce 1996 byl převezen do Anglie, kde byl souzen za loupežnou vraždu z roku 1966. Jackson, který se jednou označil za shovívavého Anděla Smrti, zemřel na srdeční infarkt v britské psychiatrické léčebně v roce 2004 ve věku 68 let. Jacksonova metoda stalkingu inspirovala dalšího stalkera Roberta J. Barda, který pronásledoval a zabil mladou herečku Rebeccu Schaeffer. Fenn obdržel ocenění Carnegie Medal a společností Carnegie Hero Fund byl za své činy odměněn. Fenn se dloudobě zajímal o práci a činnost policejního oddělení Los Angeles County Sherrif¨s Department a po výcviku a složení zkoušek se stal výkonným šerifem.

Po dlouhé rekonvalescenci založila Saldana výbor pro oběti stalkingu - Victims for Victims - a v roce 1990 lobovala pro anti-stalkingový zákon a v roce 1994 se zasloužila i o vznik zákona na ochranu řidičů DRIVER'S PRIVACY PROTECTION ACT. Tato neblahá zkušenost inspirovala Saldanu k hraní sebe samé ve filmu VICTIMS FOR VICTIMS:THE THERESA SALDANA STORY. Je autorkou knihy Beyond Survival, ve které líčí své paměti a zkušenosti po útoku na její osobu. Saldana podporuje spolek The Jazz Tap Ensemble, ve kterém vystupuje i její dcera. Spolek vydělává peníze pro nadějné mladé tanečníky. Zajímavosti: V jednu dobu se o ní uvažovalo, že by hostovala v kriminálním pořadu AMERICA'S MOST WANTED. V raném dětství jako teenagerka docházela na herecké hodiny k jednomu z nejrespektovanějších učitelů herectví 20. století Sanfordu Meisnerovi. Má jedno dítě Tiannu Peters s druhým manželem Philem Petersem.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Filmy

2004 Gang Warz
2003 Paradise
2000 Ready to Run (TV film)
1999 Karlův pohřeb
Katastrofy (TV film)
1996 She Woke Up Pregnant (TV film)
1995 The Commish: In the Shadow of the Gallows (TV film)
1993 Shameful Secrets (TV film)
1990 Andělské město
1989 Of Men and Angels
1988 Double Revenge
Noc předtím
1987 Juvi (TV film)
The Highwayman (TV film)
1984 Victims for Victims: The Theresa Saldana Story (TV film)
Zločiny mužů
1983 Miss Lonelyhearts (TV film)
1980 Sophia Loren: Her Own Story (TV film)
Výzva
Zuřící býk
1979 Home Movies
1978 I Wanna Hold Your Hand
Nunzio

TV seriály

1995 Právo a pořádek (TV seriál)
House Counsel (S05E10)
1991 The Commish (TV seriál)
1990 Captain Planet (TV seriál)
MacGyver (TV seriál)
Poklad Manca (S05E15)
1970 All My Children (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace