foto

Ján Bzdúch

  • nar. 21.5.1922
    Brezová pod Bradlom, Slovensko, Československo
  • zem. 8.4.2007 (84 let)
    Košice, Slovensko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Slovák Ján Bzdúch se narodil 21. května 1922 v Brezové pod Bradlom u Senice. V Prešově vystudoval gymnázium a už během studií hrál ochotnicky divadlo. Jako profesionální herec začínal v prešovském Slovenském divadle (1944 – 1945). A stal se jedním ze zakladatelů a hereckou oporou Národního (Státního) divadla v Košicích (1945 – 1983), kde setrval až do odchodu na svůj odpočinek a pracoval zde kromě herecké činnosti taktéž jako režisér a scénograf.

Téměř čtyřicet let setrval na jedné jediné divadelní scéně v druhém rodném kraji. Jako věrný člen byl nanejvýše řadu let vytížen divadelními úkoly, k nimž si přidal i práci režisérskou a scénografickou pro tamní činohru. Stal se tak univerzálním typem herce. Slovenský herec Ján Bzdúch byl výrazným hercem, hlavně pro lidové figurky a figury. Sehrál přes dvěstě úloh a příležitostí jako herec vnitřního a instinktivního realistického herectví.

Z jeho četných divadelních inscenací si uveďme např. „Ženský zákon“ (Štefko), „Zkrocení zlé ženy“ (Petruccio), „Revizor“ (Soudce Ljapkin – Ťapkin), „Othello“ (Othello), „Muž s puškou“ (Šandrin), „Veselé paničky windsorské“ (Falstaff), „Strýček Váňa“ (Astrov), „Bílá nemoc“ (Doktor Galén), „Hamlet“ (Claudius), „Tragédie člověka“ (Lucifer), „Fyzikové“ (Möbius), „Chirurg Platon Krečet“ (Chirurg Platon Ivanovič Krečet), „Zasedání katedry“ (Leonid Sergejevič Bryzgalov), „Kým kohút nezaspieva“ (Tomko) apod. apod.

Velmi často byl hostem v rozhlasových („Boris Godunov“, „Dějiny jednoho města“, „Popis čtyř“, „Rvačka v Rozhanovcích“, „Proščava“, „Neprobuzený“, „Hamlet“, „Jánošík“ atd.) a občas dabingových studií. Bohužel, angažmá v Košicích ho prakticky drželo mimo hlavní centra českých a slovenských filmařů (Praha, Zlín a Bratislava). Hrál jen několikrát v menších rolích, v nichž kinematografie nemohla nikdy využít jeho herecké umění.

Zahrál si ve slovenských snímcích ČERTOVA STENA (dělník), PRIEHRADA (Gulej), KOZIE MLIEKO (Paľo Dvorčiak), MLADÉ SRDCIA (Šajban), DREVENÁ DEDINA (Mišo Múčina), DÁŽDNIK SVÄTÉHO PETRA (Gongoľ), PIESEŇ O SIVOM HOLUBOVI (Andrjuša), PRÍPAD BARNABÁŠ KOS (Greguš), NIET INEJ CESTY (farář), DOLINA (otec Dušana), POZOR, IDE JOZEFÍNA…! (otec Galbavý), DIEVČA Z JAZERA (otec Kováč), CNOSTNÝ METOD (farář Solár), NEĎALEKO DO NEBA (kaprál) a či naposledy SUZANNE (náčelník na nádraží).

Pro český film byl Ján Bzdúch využit pouze čtyřikrát. Postupně představoval maséra v budovatelské komedii Zdeňka Hofbauera KARHANOVA PARTA (1950) s Františkem Smolíkem, Světlou Svozilovou, Jaroslavem Marešem, Vladimírem Řepou a Jindřichem Plachtou, podplukovníka Andreje Pavloviče Malinceva v Tomanově válečné TANKOVÉ BRIGÁDĚ (1955), plukovníka v dalším válečném dramatu TAM ZA LESEM (1962) v režii Pavla Blumenfelda s herci Jiřím Valou a Júliem Vaškem a nakonec o třiadvacet let později a naposled před českými kamerami starce v černé komedii režiséra Víta Olmera se Zdeňkem Svěrákem JAKO JED (1985).

Již od začátku vysílání byl častým hercem v televizi, při televizních filmech – inscenací (př. ČERNÉ OVCE, CUKOR, SEDEM SVEDKOV, TRAJA Z DEVIATEHO POSCHODIA, HRA BEZOHĽADNÝCH, ZOJKA A VALÉRIA, ADAM ŠANGALA, SIVÁ HÚSKA, DOZRIEVANIE, CHALANI, ADAM ŠANGALA, BRZDNÁ DRÁHA, OPRAVÁŘEM PROTI SVÉ VŮLI ad.) a seriálech (tř. ZAPRÁŠENÉ HISTÓRIE EMA BOHÚŇA, POVSTALECKÁ HISTÓRIA a nebo ROKY PŘELOMU).

Věnoval se i uměleckému přednesu. Já Bzdúch získal Státní cenu Klementa Gottwalda (1956) za výkon v inscenaci „Chirurg Platon Krečet“ a později titul Zasloužilého umělce (1969). Napsal a vydal knihu vzpomínek „Ošľahnutý oponou: Spomienky herca“ (1970, 1997).

Slovenský divadelní a filmový herec, režisér a scénograf Ján Bzdúch zemřel po delší nemoci 8. dubna 2007 v Košicích ve věku nedožitých pětaosmdesáti let. Zemřel více jak měsíc před svým životným jubileem. Hrál pouze ve čtyřech českých a v necelé dvacítce slovenských filmových dílech. A i přesto patří pevným písmem do dějin slovenské a též české kinematografie.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace