foto

Ada Pometti

  • nar. 13.5.1942 (78 let)
    Catania, Itálie

Biografie

Italská herečka Ada Pometti se narodila 13.května 1942 v Catanii na Sicílii. Její celé jméno je Nunzia Agata Pometti. Ada vystudovala experimentální filmové centrum, konkrétně obor herectví. Kromě italštiny, hovoří plynule anglicky a velmi dobře španělsky. Pro herectví na filmovém plátně či na divadelních prknech dokázala využít i toho, že ovládá italské dialekty, konkrétně sicilský, neapolský, římský i dialekt pugliese (tedy z oblasti „podpatku" Itálie, ten salentinský).

Ve filmu debutovala Ada roku 1968 ve filmu TABULA RASA. O rok později hrála v giallo snímku I RAGAZZI DEL MASSACRO (NAHÉ NÁSILÍ). S dvojicí Ingrassia-Franchi, natočila v roce 1970 svou první komedii, PRINCIPE CORONATO CERCASI PER RICCA EREDITIERA. Po několika komediích se objevila roku 1971 ve westernu s Klausem Kinskim LO CHIAMAVANO KING. V každém ze žánrů, kde si zahrála, zanechala svou typickou stopu. 164 cm vysoká kráska s bujným poprsím, v každém směru Siciliánka.

Kromě prvně jmenovaného giallo snímku, hrála ještě v mnoha dalších jako IL GATTO A NOVE CODE (DEVÍTIOCASÁ KOČKA) 1971, 4 MOSCHE DI VELLUTO GRIGIO (ČTYŘI MOUCHY NA ŠEDÉM SAMETU) 1972, LA GATTA IN CALORE (1972), CASA D´APPUNTAMENTO (1972). Její vnady byly samozřejmě nejlépe ocenitelné v erotických komediích. Těchto filmů natočila velkou řadu, pro příklad L´UCCELLO MIGRATORE (1972), SI PUÓ FARE MOLTO CON SETTE DONNE (1972), LA VIA DEI BABBUINI (1974) či L´ITALIA S´É ROTTA (1975). Eroticky laděné snímky nebyly jen komedie, ale i jiné filmy, ve kterých Ada hrála. Roku 1974 to byla CARNALITA, o rok později drama LA SENSUALITÁ É UN ATTIMO DI VITA či roku 1978 LE EVASE – STORIE DI SESSO E DI VIOLENZE. Z poliziesco filmů možno jmenovat LA POLIZIA RINGRAZIA (POLICIE DĚKUJE) 1972 či FANGO BOLLENTE (1975).

Ada hrála také ve filmu, který je klasikou i pro českého diváka. Bylo to roku 1974, se Spencerem a Hillem, v komedii JESTLI SE ROZZLOBÍME BUDEME ZLÍ. Za zmínku stojí také horor LA FIGLIA DI FRANKENSTEIN (1971).

Spaghetti westerny jsou neodmyslitelnou součástí italské produkce sedmdesátých let, tak se samozřejmě také v tomto žánru Ada angažovala. Celkem se jednalo o 4 filmy LO CHIAMAVANO KING (1971), JESSE & LESTER - DUE FRATELLI IN UN POSTO CHIAMATO TRINITÁ (1972), CORTE MARZIALE (1974) a ZANNA BIANCA E IL GRANDE KID (1977).
To je krátký průřez filmovou kariérou Ady Pometti. Téměř veškeré své filmy natočila na počátku sedmdesátých let, někdy pod vlastním jménem, jindy pod pseudonymy jako Priscilla Benson či Ada Pomeroy. Poté se ve filmu objevila již jen sporadicky, jako tomu bylo v roce 1985, kdy hrála v dramatu L´ULTIMO GIORNO či v roce 1996 v komedii 3A CLASSE MISTA.

V posledním období dostává Ada role v televizních seriálech. IL CAPO DEI CAPI (2007) představil Adu v roli Teresy a mafiánská minisérie měla divácký úspěch. V roce 2012 hrála jako Sonia v jedné epizodě seriálu IL TREDICESIMO APOSTOLO, LA RIVELAZIONE.

Adu bylo možno slyšet také v rozhlase a to v pořadech I UOMO DELLA NOTTE (Radio 2), PERMETTE BALLIAMO? (Radio 2) či SOAP OPERA (Radio 1). Zejména divadelní herečkou se Ada stala po ukončení filmové kariéry. Vystupovala v představeních jako IL BERRETTO A SONAGLI s Turi Ferrem (10.1.1921– 10.5.2001), dalšími byly například U CONTRA (režie T. Giordiano),  GIUFÁ E GESÚ (režie G. Salvo), LISISTRATA (režie M. Panici) a další. Domovským divadlem jí je samozřejmě Teatro Stabile di Catania.

Sama Ada říká, že se nemůže definovat jako populární známá herečka, jako tomu je u většiny hereček dnes. Natočila mnoho lechtivých komedií, ale se svou kariérou je spokojená. Setkala se s velkými herci i režiséry a každý z nich jí něco dal. Sama napsala příběh DENTRO LO SPECCHIO a doufá, že by mohl být zfilmován.

Petr "Hennes" Hennebichler

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky