foto

Karel Reisz

  • nar. 21.7.1926
    Ostrava, Československo
  • zem. 25.11.2002 (76 let)
    Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

Karel Reisz se narodil 21. července 1926 v Ostravě. Podle pamětníků prožil dětství ve Vítkovicích, kde navštěvoval školu na Místecké ulici. Od svých 13 let žil v Británii, kam se dostal jako jedno z několika set dětí, které před válkou zachránil britský makléř Nicholas Winton před holocaustem. Po absolvování Leighton Park School vstoupil do řad britského královského letectva (RAF). Oba jeho rodiče zemřeli v Osvětimi. Po válce studoval na univerzitě v Cambridge a začal psát do filmových časopisů včetně časopisu Sight and Sound. Napsal také uznávanou učebnici Umění filmového střihu. V roce 1947 se stal spoluzakladatelem časopisu Sequence.

Začátkem 50. let patřil mezi zakladatele filmového hnutí Free Cinema, které dalo Británii i světu jeden z nových pohledů na kinematografii. Byl čelním představitelem anglické nové vlny, spolupracoval s nejslavnějšími "mladými rozhněvanými muži". V roce 1955 natočil s Tony Richardsonem dokument MAMINKA NEDOVOLÍ. Do širšího povědomí se dostal snímkem V SOBOTU VEČER, V NEDĚLI RÁNO, který byl oceněn cenou BAFTA jako nejlepší britský film. V roce 1966 natočil další ceněný film MORGAN - PŘÍPAD ZRALÝ K LÉČENÍ. V 70. letech se přesunul se svou tvorbou do Spojených států, kde však slavil jen střídavé úspěchy. Za zmínku stojí film z vietnamské války PSÍ VOJÁCI (1978) se začínajícím Nickem Noltem. Vrcholem Reiszova působení v Hollywoodu byl film FRANCOUZKÁ MILENKA (1981) s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem v hlavních rolích.

V roce 1963 se oženil s herečkou Betsy Blairovou, bývalou ženou Gene Kellyho, se kterou žil až do své smrti, která ho zastihla ve věku 76 let dne 25. listopadu 2002 v Londýně.

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1958 Band Wagon

Dokumentární

1957 Každý den kromě Vánoc

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1997 Le cercle du cinéma (TV pořad)