foto

Katherine DeMille

  • nar. 29.6.1911
    Vancouver, British Columbia, Kanada
  • zem. 27.4.1995 (83 let)
    Tucson, Arizona, USA

Biografie

Americká filmová herečka, narozená ve Vancouveru v Britské Kolumbii, nebo také Kanadě, dne 29. 6. 1911, Katherine DeMille, vlastním jménem Katherine Paula Lester, měla na počátku svého života velkou smůlu. Nejdříve zahynul její otec, důstojník v I. světové válce, a když jí bylo devět let, zemřela její matka v roce 1920 na tuberkulózu. Katharine byla umístěna ve vancouverském sirotčinci, ale její štěstí se projevilo hned poté, když si jí vybrali bezdětní manželé DeMillovi, a po vyřízení formalit si novou členku rodiny odvezli do New Yorku, aby jí adoptovali. DeMillovi... milovníci filmu okamžitě zbystří pozornost - ano, jedná se o později světově proslulého filmového režisera Cecila B. DeMille a jeho ženu Constance. Noví rodiče vytvořili Kate krásný domov, a ona vyrůstala nejen v zámožném prostředí, ale především hýčkaná otcem i matkou. Katharine tíhla k divadlu a filmu, a údajně často sedávala vedle režisérské židle Cecila B. DeMilla, a sledovala jeho práci s herci. Už v té době si zřejmě přála stát se krásnou a obdivovanou herečkou.

Ve filmu debutovala jako devatenáctiletá v roce 1930 ve filmu Madam Satan. Z jejich filmů, které podtrhly zajímavou a osobitou tvář Katharine jen několik - Viva Villa s herečkou Fay Wray, Křižáci - The Crusades 1935 a role francouzské princezny Alice, nebo The Black Room, 1935, In Old Caliente 1935, Romeo and Juliette - jako Rosalind, Ramona 1937, Charlie Chan at the Olympics 1938, Ellery Queen, Master Detective, 1940, Reap the Wild Wind 1942 nebo The Gambler z roku 1950.

DeMille se v roce 1937 provdala za herce Anthony Quinna a byla to velká láska. Z tohoto manželství se narodilo pět dětí - Christopher 1939, Christina 1941, Catalina 1942, Duncan 1945, a nejmladší Valentina, která se narodila v prosinci 1952. Christopher jejich první dítě, se jako dvouletý nešťastnou náhodou utopil v rybníce. Katharine se objevila na předávání Oscarů v roce 1953, převzít tuto prestižní cenu za Anthonyho, který v té době byl pracovně v Evropě. Manželství se po 25 letech rozpadlo v roce 1965, když nebyla Katharine schopna odpustit Anthonymu zradu, nebo jinak řečeno „úlet" s kostýmní výtvarnicí Jolandou Addolori, se kterou se stejně pak Quinn za krátký čas rozešel.

Svou kariéru ukončila Katharine dávno před tím už v roce 1956, když hrála naposled malou roli ve filmu Man from Del Rio a A.Quinn zde hrál hlavní roli Dava Roblese. I tak měla na svém kontě 30 filmů. Katherine DeMille zemřela v Tusconu ve státě Arizona 27. 4. 1995 ve věku 83 let na Alzheimerovu chorobu.

Marta "clara.bow" Holubová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace