foto

Kevin Macdonald

  • nar. 28.10.1967 (53 let)
    Glasgow, Skotsko, Velká Británie

Biografie

Kevin Macdonald se narodil 28. října ve skotském Glasgow. Pochází z rodiny, která ve světě filmu nepatří k těm úplně neznámým. Jeho dědeček, původem Maďar, Emeric Pressburger byl známým filmovým režisérem hlavně v Anglii, kam se přestěhoval. Z jeho filmů jmenujme například "Cesta k cíli", "Červené střevíčky" nebo "Bitva u La Plata". Kevinův bratr Andrew Macdonald se věnuje produkování filmů (např. Trainspoting). Kevin Macdonald vystudoval soukromou školu Glenalmond College ve Skotsku. Jako režisér se poprvé představil s biografii svého dědečka nazvanou „The life and death of a screenwriter“ (1994). Hned poté směřovaly jeho kroky k dokumentárnímu filmu a jeho prvním televizním počinem byl dokument nazvaný „The making of an Englishman“ (1995).

Po několika biografiích a dokumentech se v roce 2000 více zviditelnil, když se ujal režijní taktovky dokumentu „One day in September“ s Michalelam Douglesem v hlavní roli, který rekonstruoval tragickou událost z 5. prosince 1972, kdy na letních olympijských hrách v Mnichově skupinka extrémistů postřílela jedenáct izraelských atletů. Film byl oceněn Oskarem za nejlepší dokumentární film. Po tomto úspěšném filmu souhlasil s tím, aby se podílel na filmovém projektu o rekonstrukci tragického výstupu dvou horolezců, kteří se v 80. letech pokusili vystoupat na zatím nikým nepokořený vrchol Siula Grande v Peru. Film byl nazvaný „The Touching the Void“ (Pád do ticha, 2003). Stejně tak jako byl dramatický původní výstup, tak i natáčení tohoto filmu bylo provázeno velkou dávkou dramatičnosti. Protože se film natáčel z velké části v horách, aby tak byla zachována reálnost příběhu, působila komplikace po celou dobu natáčení především nízká teplota. Od omrzlých rukou, nohou a obličejů štábu i herců, až po zamrzání kamer a ostatní aparatury. Jak sám režisér řekl, v některých momentech litoval, že se tohoto úkolu ujal. Vše ale nakonec dopadlo dobře a celému štábu pak byla odměnou vystihnutá reálnost celého příběhu. Film se těšil velké oblibě a získal také cenu “Alexandra Kordy“ od Britské Akademie filmového a televizního umění. Jako herce jsme ho mohli spatřit v několika dokumentech a také ve filmu “THE WATER GAME“ z roku 2002.

V roce 2005 jsme si jej mohli poslechnout, když propůjčil svůj hlas jedné z postav animovaného filmu “LILO AND STITCH 2: STITCH HAS A GLITCH“ (Lilo a Stitch 2: Stitch má mouchy).

Po úspěchu “Pádu do ticha“ natočil rok poté krátký dokument “THE TOUCHING THE VOID: RETURN TO SIULA GRANDE“. Prvním komerčním úspěchem pro něj byl film “THE LAST KING OF SCOTLAND“, kde můžeme například spatřit Gillian Anderson ( Akta X ), Jamese McAvoye ( Letopisy Narnie ) a také Foresta Whitakera ( Ghost Dog-Cesta Samuraje ), který za roli obdržel Oskara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Asi proto na něj vsadila hollywoodská studia a svěřila mu film STATE OF PLAY. Krimi thriller kde se v hlavních rolích objeví Russell Crowe a Ben Affleck.

Ondřej "eXaybachay" Synčák

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Dokumentární

2018 Whitney

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2001 Being Mick (TV film)

Producentská filmografie

Host

TV pořady

2000 72. Annual Academy Awards (TV pořad)
1999 Just for Laughs: Montreal Comedy Festival (TV pořad)
1997 Tracks (TV pořad)
1996 Festivalové vteřiny (TV pořad)

Fanoušci tvůrce