foto

Leon Lee

Biografie

Leon Lee je oceňovaný režisér a producent, který se zabývá příběhy ze současné Číny. Jeho filmy si diváci v Číně mohou zhlédnout jen stěží, neboť se díky lidskoprávní tématice staly terčem státní cenzury.

Často si vybírá dokumentární tvorbu, případně ji kombinuje s tvorbou filmovou, kdy filmovou stopáž dokresluje hranými scénami. První velký úspěch mu přinesl jeho dokument Člověk na prodej z roku 2014, za nějž získal ocenění Peabody award a vidělo jej více než 10 milionů diváků ve 25 zemích světa. Lee také v souvislosti se snímkem dostal v roce 2016 ocenění RBC Top 25 Canadian Immigrant za svou práci, která odhaluje násilné odběry orgánů v Číně.

Lee si svoje soukromí poměrně bedlivě střeží. Jediné co o něm víme je, že emigroval z Číny do Kanady a dnes žije ve Vancouveru a užívá si kanadského občanství.

Důvody pro udržování soukromí hledejme především v seznamu Leem natočených a produkovaných snímků. Jako zakladatel společnosti Flying Cloud Productions přivedl na filmová plátna řadu politicky a právně ožehavých témat, díky čemuž se stal příslovečným „trnem v oku“ čínského režimu.

Po udělení ceny v roce 2016 řekl: „Můj respekt a vděčnost vůči lidem a institucím v Kanadě opět vzrostli. Zde nejenom chráníte zastánce lidských práv, ale udělujete jim ocenění. Tam odkud pocházím, je to úplně naopak. Toto uznání otevře oči obyvatelům pevninské Číny, ať už žijí tady nebo v Číně, a uvidí nebezpečná tajemství, která čínský režim ukrývá, a kterých si je zbytek světa dobře vědom.

Do svých snímků často obsazuje herečku, aktivistku a Miss Kanada 2015 Anastasii Lin, které se dostalo mezinárodní pozornosti díky soutěži krásy, když jí čínský režim odmítl vpustit do Číny, aby se zde zúčastnila prestižní soutěže Miss World. Lee s ní začal spolupracovat na snímku Bleeding Edge ještě před soutěží krásy a kontroverze okolo Miss World se staly pro její tvorbu nečekanou reklamou, což pomohlo zviditelnit i Leeho filmovou tvorbu.

Po celovečerních snímcích Člověk na prodej, Bleeding Edge nebo Avenues of Escape se začal věnovat krátkometrážním filmům jako Reunion, Ravage nebo Letter from Masanjia. Jeho filmová tvorba dosud získala 14 ocenění a 12 nominací.

Milan "Moco" Kajínek

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2020 Rag Doll
2017 Ravage
Reunion

Dokumentární

2018 Dopis z tábora Masanjia
2017 Cesty úniku
2014 Člověk na prodej

Kameramanská filmografie

Dokumentární

2014 Člověk na prodej