foto

David Grisman

  • nar. 23.3.1945 (75 let)
    Hackensack, New Jersey, USA

Biografie

David "Dawg" Grisman se narodil 23.března 1945 v městečku Hackensack v New Jersey. Je uznávaným špičkovým hráčem na mandolínu, ale i skladatelem a majitelem společnosti Acoustic Disc Record, která vydává díla méně či více známých osobností světové akustické hudby. Jeho otec byl profesionálním trombonistou a malého Davida nechal učit na piano.

Jeho další hudební kariéra odstartovala v roce 1963, kdy vystupoval se skupinou Even Dozen Jug Band, ale činil se již i jako sólista. V roce 1964 se na koncertě Bill Monroe Show v Sunset Parku ve West Growe v Pensylvánii seznámil s hudebníkem Jerry Garciou a vzniklo celoživotní přátelství a hudební partnerství. O deset let později již oba vystupují se svým novým stylem zvaným "Dawg music". Jejich hudba je směsicí bluegrassu, jazzu, blues, gypsy. Ovlivněni byli především osobnostmi jako byl Django Reinhardt a Stephane Grappelli ale čerpali i z ostatních stylů.

David Grisman natočil mnoho sólových alb, jmenovitě alespoň nejznámější Hot Dawg, David Grisman Quintet, Grisman & Grappelli live, Mondo Mando, Here Today, Dawg Jazz... Kromě samostatné tvorby však vydává desky s Jerry Garciou, ale také hostuje na nesčetných albech ostatních bluegrassových a jazzových muzikantů.

V současné době vystupuje s jazzovým DGQ (David Grisman Quintet) a bluegrassovým DGBX (David Grisman Bluegrass Experience), je velmi produktivní a za jeden rok je schopen vydat i několik nosičů skvělé hudby.

Milan "bambulois" Marek

Skladatelská filmografie

Filmy

1978 Král cikánů
1976 Eat My Dust
1975 Capone
1974 Big Bad Mama

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky