foto

Alex Honnold

  • nar. 17.8.1985 (34 let)
    Sacramento, California, USA

Biografie

Alexander J. Honnold, (narozen 17. srpna 1985) je americký horolezec známý především svými sólovými výstupy na velkých skalních stěnách. Překonal již řadu rychlostních rekordů ve volném slezení náročných skalních masívů, kdy má pro výstup minimum opěrných bodů. Jedním z pozoruhodných výkonů je sólový výstup na Trojitou korunu v Yosemitském národním parku v čase 18 hodin a 50 minut. Navázal tak na úspěšné slezení dalších yosemitských hor - Watkins, The Nose, El Capitan, Half Dome ad.

Jak sám říká, má rád vysoké, dlouhé stěny, které touží překonat v co nejkratším čase. Alex Honnold se narodil v Sacramentu v Kalifornii. S lezením začal, když mu bylo 11 let. Po úspěšném dokončení studia na střední škole Mira Loma High School se vrhl na studium vysoké školy Berkleyské univerzity v Kalifornii. Nicméně ve věku 19 let se rozhodl studium přerušit a naplno se věnovat svému koníčku - lezení. V čase mezi výstupy si udržuje kondičku běháním nebo výlety a jak jsme viděli v jeho dokumentech, žije hlavně ve své dodávce, kterou vzal rodičům. V ní spí, vaří si, plánuje své další cesty.

Yosemitský národní park je jeho oblíbeným místem pro lezení. Nachází se zde množství překrásných skalních útvarů, které jsou tvořeny žulami sierrského batolitu. Alex je vyznavačem volného, sportovního lezení a patří k naprosté špičce v tomto sportovním odvětví. Říká se o něm, že zatím neexistuje nikdo jako on. Je to člověk, který je schopen vypnout mozek, nepřemýšlet co se může stát, nemá ty vrozené zábrany jako každý jiný. Dokáže jednoduše vypnout a soustředit se jen na lezení.

V roce 2010 byl oceněn cenou "Golden Piton" za své lezecké úspěchy. Z jeho dokumentárních filmů jmenujme např. Alex Honnold 3.0 (2012), Ascent Alex Honnold (2010), Alone on the Wall (2009)

✽ Veassë Taurina "Ainy" Celva ✽

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2011 Ultimate Rush (TV pořad)
1968 60 Minutes (TV pořad)