foto

Michel Lang

  • nar. 9.6.1939
    Paříž, Francie
  • zem. 24.4.2014 (74 let)
    Deauville, Francie

Biografie

Několika velmi úspěšnými komediemi přispěl režisér Michel Lang do kinematografického profilu Francie 70. a 80. let, přestože jeho filmografie zahrnuje pouhých devět celovečerních snímků a později se věnoval hlavně práci pro televizi. Pochází z Paříže a po středoškolských studiích začal pracovat u filmu, kde se během krátké doby prosadil na post asistenta režie. V této profesi je podepsán i pod několika slavnými filmy Louise de Funese (FANTOMAS SE ZLOBÍ, 1965; GRAND RESTAURANT PANA SEPTIMA, 1966).

K samostatné režii se Michel Lang odhodlal v polovině sedmdesátých let a realizoval prázdninovou studentskou komedii situovanou do roku 1959 NAŠE MALÉ ANGLIČANKY (À nous les petites anglaises, 1976). Tímto titulem se Michel Lang katapultoval mezi mimořádně úspěšné tvůrce – Angličanky byly natočeny jako zajímavě pojatá sonda do duší mladých lidí dvou národností, jejichž přirozený styl a bezprostřednost byly ale ve francouzském filmu té doby neobvyklé, Lang mimo jiné odstartoval kariéru hned několika mladých herců v čele s Rémi Laurentem. Angličanky dosáhly na druhou příčku v komerční úspěšnosti a v kinech je vidělo více než pět a půl miliónu diváků. Podle mínění mnohých svůj první film Michel Lang již nikdy nepřekonal.

Hned další Langův film DÍVKA V BÍLÉM (Une fille cousue de fil blanc, 1977) laděný do dramatického žánru skončil fiaskem a u diváků prošel bez většího zájmu. Stylově se svému prvnímu filmu přiblížil další komedií HOTEL NA PLÁŽI (L′hotel de la plage, 1978), svůj objev Rémiho Laurenta pak obsadil do jedné z hlavních rolí muzikálu VŠECHNY HVĚZDY (Tous vedettes, 1980). Celoevropský úspěch pro Langa znamenala komedie DÁREK (Le cadeau, 1982) v hlavních rolích s Claudií Cardinale a Pierrem Mondym.

Tématika partnerských vztahů s komediálním nadhledem provázela i další Langovy filmy, pro velké plátno natočil naposledy veselohru KLUBOVÁ SETKÁNÍ (Club rencontres, 1986), od té doby pracuje výhradně pro televizi. Natočil několik televizních filmů, podílel se také na různých televizních seriálech, v poslední době se ale práci za kamerou věnuje již jen výjimečně. Ke všem svým filmům byl Michel Lang zároveň autorem scénáře.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1992 Softwar (TV film)
1982 Dárek
1980 My budoucí hvězdy
1964 Un tout autre visage

Host

TV pořady

1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1967 Der gemütliche Samstagabend (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky