foto

Sam Spiegel

 • nar. 11.11.1901
  Jaroslau, Galicia, Rakousko-Uhersko
 • zem. 31.12.1985 (84 let)
  St. Martin, Guernsey, Normanské ostrovy, Velká Británie

Zajímavosti o tvůrci (3)

 • Zrada (1983)

  - Režisér i scenárista chtěli, aby Emmu hrála Helen Mirren. Producent Sam Spiegel jim to však rozmluvil s odůvodněním, že je pro tuto roli příliš smyslná, a tak roli nakonec získala Patricia Hodge. (Zdroj: William Baker: Harold Pinter, s. 88). (Ony)

 • Lawrence z Arábie (1962)

  - Producent Spiegel chtěl původně najmout tři hudební skladatele. Aram Chačaturjan měl složit arabskou hudbu, Benjamin Britten vojenský pochod a Jarre měl na vše dohlížet. Britten však neměl čas a Chačaturjana nepustili Sověti. Poté byl najmut skladatel Richard Rogers, ale Leanovi se jeho skladby nelíbily, a tak vše nakonec zbylo na Jarrem. Ten měl na složení hudby pouze šest týdnů. [Zdroj: měsíčník Cinema 10/2000] (Locksley)

 • Cizinec (1946)

  - Film vznikal jako zakázka pro nezávislou produkční společnost International Pictures a většinou bývá považován za jeden z nejméně osobitých režisérových počinů. Welles byl nucen pracovat s rutinním scénářem Anthonyho Veillera a pod těsným dohledem producenta Sama Spiegela, který zamítl několik odvážných nápadů včetně dvacetiminutového prologu odehrávajícího se v Jižní Americe. (Zdroj: Noir Film Festival)

Herecká filmografie

Filmy

1929 Happy Days

Dokumentární

2018 Sam Spiegel: Conquering Hollywood - a.z.

Host

TV pořady

1962 Hollywood: The Fabulous Era (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace