foto

Michel Ocelot

  • nar. 1943
    Francie

Biografie

Michel Ocelot se narodil v roce 1943 ve Villefranche-sur-Mer na francouzské riviéře. Už od ranných let rád kreslil. Jeho dětství silně ovlivnila francouzská pozdně-koloniální éra, když rodiče, oba učitelé, odešli v roce 1949 za prací do západní Afriky a malý chlapec prožil následujících šest let v Guinei. Exotické prostředí ho silně ovlivnilo a příběhy svých filmů později rád zasazoval na černý kontinent. Dospívání prožil v Anjou a vystudoval dějiny umění. I když se během studií animací nezabýval, svou uměleckou kreativitu spojil se světem animovaného filmu.

Je znám především jako autor námětů, výtvarník a režisér animovaných snímků, pracoval ale i jako herec, střihač a kameraman. Dělal zakázky pro televizi a věnoval se tvorbě krátkých autorských filmů, především pohádek. Pro jeho dílo je typické využívání výhradně čelního, bočního a 3/4 pohledu, které převzal ze siluetových filmů německé animátorky a režisérky Lotte Reiniger. Jeho tvůrčí prestiž postupně rostla a v roce 1994 byl zvolen prezidentem ASIFA (Mezinárodní asociace animovaného filmu). Tuto funkci ve volbě obhájil i v roce 1997 a setrval v ní do roku 2000.

Než se Ocelot propracoval k tvorbě celovečerních projektů, byl znám jen poměrně úzkému okruhu fanoušků krátkometrážních filmů. Jeho kvality nicméně ocenila i řada odborných festivalových porot, takže získal např. hlavní cenu Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za snímek TŘI VYNÁLEZCI z roku 1979 a francouzského Césara za LEGENDU O UBOHÉM HRBÁČI z roku 1982. Píše si vlastní scénáře a pro své autorské projekty dělá i veškerou grafiku. Francouzská kinematografie v 90. letech stála před úkolem najít protiváhu americké animované produkce v oblasti celovečerních filmů a volba padla na zkušeného Ocelota. V roce 1994 dostal nabídku na vytvoření celovečerního kresleného filmu.

Vzhledem ke vzpomínkám z dětství se od počátku zaměřil na africké téma, a tak vznikl mýtický příběh maličkého chlapce, který se rozhodne zachránit vesnici od kletby zlé a mocné čarodějky. Snímek KIRIKOU A KOUZELNICE slavil úspěch - mimo řady dalších ocenění získal Grand Prix na festivalu v Annecy. O sedm let později proto vznikl další snímek o černouškových příhodách KIRIKOU V DIVOČINĚ. Mezitím stihl vytvořit poetické pásmo složené z dávných příběhů, zpracované do podoby stínového divadla. Film PRINCOVÉ A PRINCEZNY byli opakovaně odvysílán i v České televizi. Zatím poslední celovečerní Ocelotův film se jmenuje AZUR A ASMAR a vypráví příběh dvou chlapců ze španělské Andalusie a severní Afriky v období středověku.

Michel Ocelot si získal slušný věhlas nejen ve Francii, ale i v hispánské oblasti a ve Skandinávii. Minimálně ve frankofonní oblasti jeho snímky pomohly prolomit monopol USA na divácky úspěšné celovečerní animované filmy. Nepřekvapí, že jeho dílo není známé v sebestředných a komerčně "zabetonovaných" Spojených státech, ale dosud výrazněji neprorazil ani na konzervativnějších trzích Velké Británie a Německa - především kvůli rozporuplným reakcím na sice asexuální, nicméně realistickou a všudypřítomnou nahotu ve snímku KIRIKOU A KOUZELNICE. Získal si tak nezaslouženě pověst kontroverzního tvůrce. Kina a televizní kanály nechtěly tento film dávat z obavy z reakcí rozhořčených rodičů a náboženských konzervativních kruhů.

Ocelotovy snímky se jinak nesou v duchu lehce výchovných a "politicky korektních" témat, které mají dětem ukázat, že kulturní rozdíly jsou přirozené a že má každý právo na svou jedinečnost. Jeho dílo se vyznačuje srozumitelnými zábavnými příběhy a poutavou barevnou kresbou, která se zřetelně odlišuje od výtvarné školy klasických amerických grotesek. Jeho filmy jsou vyhledávané zejména menšími dětmi, ale ocení je všechny generace. Do širšího povědomí se režisér dostal v roce 2007 i díky režii klipu Earth Intruders islandské zpěvačky Björk. Ocelot žije a tvoří v Paříži.

Milan "gudaulin" Černý

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2011 Pohádky noci
1987 Quatre voeux, Les
1983 Au-delà de minuit

TV seriály

2010 Dragons et princesses (TV seriál)

Dokumentární

2005 Ghibli et le mystère Miyazaki (TV film)
The 100 Greatest Family Films (TV film)

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce