foto

Barbara Brylska

  • nar. 5.6.1941 (78 let)
    Skotniki, Lodžské vojvodství, Polsko

Biografie

Barbara Brylská vystudovala herectví na divadelní konzervatoři v Lodži a v roce 1967 absolvovala varšavskou školu divadelního, filmového a televizního umění. Postupem doby se etablovala coby mezinárodně uznávaná herečka, která často s velkým úspěchem hostovala v řadě východoevropských filmových produkcí (Sovětský svaz, NDR, Jugoslávie, Bulharsko a také Československo).

S filmem přišla Brylská poprvé do kontaktu na sklonku padesátých let. Všeobecná obliba se však dostavila až s výraznějšími rolemi z let šedesátých a sedmdesátých. Zaujala jako Kama ve slavném historickém dramatu Jerzyho Kawalerowicze FARAON nebo jako Kryša Drohojowská v další adaptaci známé literární předlohy PAN WOLODYJOWSKI v režii Jerzyho Hoffmana. Jurij Ozerov jí svěřil úlohu Heleny v pětidílné válečné epopeji OSVOBOZENÍ. Nesmírnou popularitu jí přinesla role Nadi v klasické romantické komedii Eldara Rjazanova IRONIE OSUDU ANEB ROZHODNĚ SPRÁVNÁ KOUPEL, která v Rusku dodnes tvoří pravidelnou součást vánočního televizního programu. Mladou polskou generací výrazně se prosazujících filmových tvůrců však byla spíše opomíjena. Opakovaně se objevovala v dílech Romana Zaluského (ANATOMIE LÁSKY) a hojně účinkovala také v televizních seriálech. V Československu ztvárnila jednu z hlavních rolí např. v psychologickém snímku SKALPEL, PROSÍM.

Barbara Brylská dokázala své postavy obdařit klasickou noblesou, elegantní krásou a kultivovaným, civilním projevem. Za výkon v IRONII OSUDU obdržela v SSSR Státní cenu za rok 1977. Ačkoli se herečka netajila svými kritickými postoji k politickým a kulturním praktikám Sovětského svazu, vyvolalo přijetí této ceny v Polsku poměrně kontroverzní reakce. Svému hvězdnému statusu v rusky mluvících zemích Brylská později přičítala dokonce i jisté přehlížení ze strany domácí kinematografické komunity. Ani v současnosti nepřestává filmovat (mj. po desetiletích navázala na svou nejslavnější roli v IRONII OSUDU II Timura Bekmambetova). Byla třikrát vdaná. Dcera Barbara, která se věnovala modelingu, tragicky zahynula při autonehodě ve věku dvaceti let. Syn Ludwig se zabývá ekonomií.

Ivan "minus" Bezprizorný

Herecká filmografie