Reklama

Reklama

Marie Nademlejnská

Marie Nademlejnská

nar. 27.06.1896
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 24.01.1974 (77 let)
Praha, Československo

Biografie

Její otec Josef Nademlejnský byl archivářem Vinohradského divadla a také členem jeho orchestru. Proto Marie již jako dítě vystupovala na scéně. Horlivě ochotničila a prošla spoustou malých pražských scén (Pištěkovo divadlo, Švandovo divadlo, Aréna, Intimní divadlo, Osvobozené divadlo). Hrála také v Pardubicích a za války byla angažována divadlem na Vinohradech. Po válce byla herečkou Československého filmu a její poslední angažmá bylo ve Státním divadle v Karlíně. Nademlejnská byla vysoké štíhlé postavy a jako herečka tíhla k postavám charakterním. Často vytvářela role starších žen, většinou trochu komicky laděné, bez jakéhokoliv náznaku karikatury.

Marie Nademlejnská hrála téměř v 80 českých filmech. Začalo to v němé éře rolí velkostatkářky Hamplové v komedii NEVIŇÁTKA z roku 1929. O rok později se ještě objevila v němé komedii VENDELÍNUV OČISTEC A RÁJ jako teta Betty. Ani ve zvukové éře to zpočátku nevypadalo slibně. V roce 1931 se objevila ve snímku OSADA MLADÝCH SNU jako číšnice a v roce 1934 v hudební komedii NA SVATÉM KOPEČKU jako dáma se slunečníkem. V té době ještě nikdo netušil, že o několik let později bude Nademlejnská vytvářet velké dramatické postavy v českém filmu. Od roku 1937 se začala ve filmu objevovat pravidelně, za což mohla Nademlejnská poděkovat vedení Vinohradského divadla, které ji v té době angažovalo a Nademlejnská se tak stala viditelnější. Do konce války vytvořila téměř třicítku menších postav žen. Např. matka druhého asistenta kliniky v BÍLÉ NEMOCI, paní notářová v komedii PANÍ MORÁLKA KRÁČÍ MĚSTEM, žena starosty Vandase v komedii PANÍ KAČKA ZASAHUJE..., členka správní rady v dramatu Martina Friče MUŽ Z NEZNÁMA, majitelka hotelu Merkur v komedii HOTEL MODRÁ HVĚZDA, němá hospodyně tety Berty v TETIČCE, sestra statkářky Hojdašové v OKOUZLENÉ, nebo Filoména Cagalová v DĚVČICE Z BESKYD.

Jako mávnutím kouzelného proutku se vše po válce obrátilo. Nademlejnská se stala jednou z nejobsazovanějších hereček. V letech 1945 - 1948 hrála v 16 filmech, čímž hravě strčila do kapsy takové rekordmany, jakými byli např. Theodor Pištěk nebo Jaroslav Marvan. Jenom v roce 1946 hrála v polovině českých filmů. Přestože nadále vytvářela své malé postavy, v několika filmech z té doby jí byla nabídnuta velká dramatická role. Ihned po válce se objevila v nostalgické komedii ŘEKA ČARUJE v postavě Tonynky Rorejsové.

První větší postavou byla žena vedoucího mechanika Bureše v dramatu MUŽI BEZ KŘÍDEL. Jednu z hlavních rolí jí poskytnul režisér a scénárista Václav Wasserman ve svém válečném dramatu NADLIDÉ. Zde vytvořila Nademlejnská roli Anny Svobodové, ženy převozníka Prokopa Svobody. Velmi citlivě vykreslila postavu starší ženy, kterou manžel chrání před okolním světem a nic své ženě neříká. Zvědavá žena však lecos zaslechne a lecos si domyslí. V dramatických okamžicích tedy dokáže včas zasáhnout. Přestože statečně ochrání svou dceru před znásilněním německým vojákem, je tato dcera přesto v lese zastřelena a Svobodová postupně přichází o všechny své děti a sama je dopadena a zatčena. Přesto však Nademlejnská ukázala tuto ženu sice ztrápenou, ne však zlomenou. Další velkou postavu nabídnul herečce režisér Jiří Weiss v dramatu ULOUPENÁ HRANICE. Její postava je ženou německého Čecha dřevorubce Mathiase Langera a matkou dvou dětí, hodné dcery Aničky a zfanatizovaného fašisty Hanse, který svou matku i sestru v afektu zabije. Z dalších rolí té doby zmiňme např. prostitutku Marion ve 13. REVÍRU, matku sedláka Javora v dramatu V HORÁCH DUNÍ, ženu muzikanta Cabalky v MUZIKANTOVI, Marii Rýdlovou v DRAVCÍCH nebo další výraznou postavu chalupnice Bedrníkové v dramatu O ŠEVCI MATOUŠOVI.

V 50. letech hrála Nademlejnská ve filmech různé kvality a žánrů malé i větší role. A tak ji filmový diváci mohli vidět např. jako ženu sedláka Harazima v komedii VZBOUŘENÍ NA VSI, matku pekaře Racka v komedii RACEK MÁ ZPOŽDĚNÍ, Baborovou ve ZVONECH Z RÁKOSU, Klomínkovou v dramatu VSTANOU NOVÍ BOJOVNÍCI, ženu sedláka Kolaříka ve ZOCELENÍ, drůbežářku Marii Skácelovou v USMĚVAVÉ ZEMI, ženu konšela Štumpfnagela v JANU HUSOVI, Šimonovu ženu v dramatu PROTI VŠEM, úřednici Vinklářovou v komedii ZAOSTŘIT, PROSÍM!, nebo sousedku pana Nováka v MÁJOVÝCH HVĚZDÁCH. V 60. letech vytvořila už jen epizodní role v několika filmech, ale z diváky se rozloučila v roce 1969 důstojně výraznou rolí vyslýchané a mučené kořenářky Davidky v dramatu Otakara Vávry KLADIVO NA ČARODĚJNICE.

Petr "Bart" Bartoš

Herečka

Filmy
1969

Kladivo na čarodějnice

1966

Martin a devět bláznů

1965

Horký vzduch

1964

Místo v houfu

1961

Králíci ve vysoké trávě

1960

Pochodně

 

Černá sobota

1959

Májové hvězdy

1958

Občan Brych

Reklama

Reklama

1957

Páté kolo u vozu

1956

Proti všem

 

Zaostřit, prosím!

 

Zlatý pavouk

1955

Kam s ním?

 

Po noci den

 

Vzorný kinematograf Haška Jaroslava

1954

Botostroj

 

Jan Hus

 

Ještě svatba nebyla...

1952

Haškovy povídky ze starého mocnářství

 

Mladá léta

 

Usměvavá zem

1951

Císařův pekař - Pekařův císař

1950

Mordová rokle

 

Past

 

Racek má zpoždění

 

Vstanou noví bojovníci

 

Zocelení

 

Zvony z rákosu

1949

Vzbouření na vsi

 

Výlet pana Broučka do zlatých časů

1948

Hostinec „U kamenného stolu“

 

O ševci Matoušovi

 

Zelená knížka

1947

Dravci

 

Housle a sen

 

Muzikant

 

Parohy

 

Podobizna

 

Týden v tichém domě

 

Uloupená hranice

 

Čapkovy povídky

1946

13. revír

 

Muži bez křídel

 

Nadlidé

 

Právě začínáme

 

Průlom

 

V horách duní

1945

Z růže kvítek

 

Řeka čaruje

1944

Děvčica z Beskyd

1943

Mlhy na blatech

1942

Městečko na dlani

 

Okouzlená

1941

Hotel Modrá hvězda

 

Pantáta Bezoušek

 

Pražský flamendr

 

Preludium

 

Tetička

1940

Dva týdny štěstí

 

Minulost Jany Kosinové

 

Prosím, pane profesore!

 

To byl český muzikant

 

Čekanky

1939

Cesta do hlubin študákovy duše

 

Dvojí život

 

Lízino štěstí

 

Muž z neznáma

 

Paní Kačka zasahuje...

 

Paní Morálka kráčí městem

 

Teď zas my

 

Venoušek a Stázička

 

Ženy u benzinu

1938

Děti na zakázku

1937

Bílá nemoc

 

Jan Výrava

 

Karel Hynek Mácha

1934

Na Svatém Kopečku

1931

Osada mladých snů

1930

Vendelínův očistec a ráj

1929

Neviňátka

Krátkometrážní
1962

Hrozné dítě

1941

Kouzelný příběh lásky

 

Střevíčky slečny Pavlíny

Reklama

Reklama