foto

Jeanne Crain

  • nar. 25.5.1925
    Barstow, California, USA
  • zem. 14.12.2003 (78 let)
    Santa Barbara, California, USA

Biografie

Jeanne Elizabeth Crain se narodila 25. května 1925 v Barstow v Kalifornii. Netrvalo však dlouho, a krátce na to se s rodiči stěhovala do Los Angeles, kvůli pracovní nabídce jejího otce, jenž byl středoškolským učitelem. Na střední škole se věnovala školní produkci, která ji nasměrovávala k herectví.

První roli dostala v 18 letech, během studií vysoké školy. Podepsala smlouvu se studiem Fox, ke které ji dopomohlo vítězství v soutěži Miss fotoaparátu, a natočila Gang's All Here. Ten ihned následoval další snímek Home in Indiana, který se stal hitem. Její třetí film, In The Meantime, už obsahoval její jméno na plakátu. To už byla zapsána v podvědomí diváků a obliba rostla.

Na Silvestra roku 1945 se provdala za herce Paula Brookse, a přestože matka nesouhlasila a po čas manželství uvažovali pro vzájemné nevěry o rozvodu, tak manželství vydrželo a měli spolu sedm dětí. Čtyři chlapce a tři dívky. V roce 1949 natočila romantickou komedii Dopis třem manželkám, a drama Pinky, čímž si vysloužila nominaci na Oskara.

Po natočení dramatu Vicki zatoužila po změně v hereckém repertoáru a opustila studio Fox. Souboj v džungli pro Warner Brothers však nepřinesl úspěch a ještě téhož roku se upsala Universal Studio pro natočení westernu Muž bez hvězdy. Ten se těšil obrovké oblibě publika, a chválou nešetřili ani kritici. Po filmu Jokew Wild, který se natáčel ke konci 50. let, už snížila frekvenci v natáčení filmů a začala se více věnovat své rodině, která se stále ještě rozrůstala. Nejmladší Christopher se narodil v roce 1965, což už natáčela spíše výjimečně.

Ve volnu se s manželem naplno věnovali svým dvou farmám o které se starali. Těžké rány osudu ji potkaly v podobě úmrtí dvou jejich dětí. Už zmiňovaný Christopher, jenž byl kytarista rockové skupiny, se předávkoval drogami. Jeanne umřela v prosinci 2003 na infarkt. Pouhé dva měsíce po smrti svého muže Paula.

Mirokukii

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky