foto

Sarah Miles

  • nar. 31.12.1941 (78 let)
    Ingatestone, Essex, Anglie, Velká Británie

Biografie

Sarah se narodila na Silvestra - 31. 12. 1941 v Ingatestone v Essexu. Je jedním ze tří dětí inženýra Johna Milese. Nejprve se vzdělávala na dívčí škole Roedean School, pak studovala na jazykové škole Crofton Grange School v New Hampshire. Věnovala se baletu, zároveň pracovala v čínské restauraci, přivydělávala si tak na další studia herectví, což se jí podařilo uskutečnit v letech 1957-1960 na londýnské Royal Academy of Dramatic Art, a po jejím dokončení ji angažoval John Gielgud do Globe Theatre v Londýně, kde se představila v komedii Oslnivá vyhlídka. Následovala komedie Měsíc je modrý, se souborem Worthing Repertory.

Od 60tých let působila na londýnských scénách National Theatre a Royal Court Theatre. Před kamerou debutovala rolí žačky Shirley Taylorové, kde hrála po boku Laurence Oliviera, v dramatu "Období zkoušek" (režie P. Glenville). Ve filmu "Sluha" hrála milenku Dirka Bogarda podle románu Robina Maughama a v režii J. Loseye. První cenu na MFF v San Sebastianu 1966 získala díky hlavní roli v lyrickém příběhu "Byla jsem tu šťastná" (režie D. Davis).

Na Oscara byla nominována v roce 1971, za film "Ryanova dcera", v režii D. Leana. Mnohými vášněmi je v dramatu "Lady Carolyne Lamb" postižena její další hrdinka, anglická lady, která svým poměrem k mladému básníkovi Byronovi (hrál ho Richard Chamberlain) vyvolala pohoršení ve své společnosti.

Od roku 1967-1975 byla provdána za dramatika, scenáristu a režiséra Roberta Bolta. Starší bratr Christopher Miles se prosadil jako filmový režisér a producent. U nás je především známá z filmu "Báječní muži na létajících strojích".

marťan

Host

TV pořady

1969 The David Frost Show (TV pořad)