foto

Adam Elliot

  • nar. 2.1.1972 (49 let)
    South Australia, Austrálie

Biografie

Australský režisér, spisovatel a návrhář, držitel Oscara a mnoha dalších významných ocenění - Adam Elliot, se narodil 2. Ledna 1972 v jižní Austrálii. Vyrůstal na farmě se svým otcem (akrobatický klaun v penzi), matkou (kadeřnice), dvěma bratry, sestrou a dvěma papoušky. Když pro Adamova otce nastaly zlé časy a farma zkrachovala, s rodinou se přestěhoval zpět do Melbourne.

V dětství byl velmi plachý a rád se zamykal v pokoji, kde trávil dlouhé hodiny kreslením. Ve svých dvanácti letech byl poslán do soukromé chlapecké školy, kde doslova exceloval v oborech jako je umění, Angličtina, literatura, fotografování, kreslení a sochařství. Později se stal členem školní Highland Pipe Band a svou ostýchavost tak definitivně překonal hrou na basové bubny. Velmi rád se věnoval herectví. V posledním roce studia obdržel školní cenu v podobě The A.G. Greenwood Trophy za výjimečný herecký výkon, který předvedl v roli Dr. Watsona ve hře Sherlock Holmes - The Incredible Murder of Cardinal Tosca.

Po ukončení školy strávil pět let prací, a to ručním malováním triček v místním obchůdku. V roce 1996, pevně rozhodnut a odhodlán rozvíjet svůj umělecký potenciál, se přihlásil na studia animovaného filmu na univerzitě The Victorian College of the Arts. Právě tam vznikl jeho úplně první film UNCLE (1996), za který obdržel cenu AFI (cena za nejlepší krátký animovaný film). Po promoci dokončil zbývající dvě části této rodinné trilogie snímky COUSIN (1998) a BROTHER (1999), za které taktéž dostal cenu AFI a ocenění za nejlepší scénář v kategorii krátký film.

V roce 2003 vytvořil půlhodinový snímek HARVIE KRUMPET, jehož vypravěčem byl Geoffrey Rush. O rok později, v únoru 2004, mu toto dílo vyneslo prestižní ocenění Oscar v kategorii nejlepší krátký animovaný film, kterým nekompromisně převálcoval a zastínil ostatní soutěžní snímky i tak zvučných jmen, jako je Salvador Dali & Walt Disney, Pixar nebo Twentieth Century Fox. Kromě ceny Oscar obdržel díky tragikomickému Harviemu tucty dalších ocenění při příležitosti účasti na filmových festivalech po celém světě.

Jeho dosavadní tvorbu měly možnost shlédnout miliony diváků z více než pěti set filmových festivalů světa. V roce 2009 se mu dostává dalšího famózního úspěchu - filmový Sundance Film Festival se návštěvníkům vůbec poprvé v historii otevírá uvedením animovaného filmu MARY AND MAX (2009), jehož autorem není nikdo jiný, než Adam Elliot.

Adam Elliot, patron mnoha dobročinných organizací, který hojně navštěvuje světové festivaly zaměřené na krátké filmy a účastní se hodnocení jednotlivých snímků, čerpá náměty pro své filmy různorodě. Velmi často a s oblibou balancuje na hranici humoru a dojemnosti, jeho jednoduché a roztomilé charaktery jsou směřovány tak, aby se dotýkaly všech. Má velký smysl pro lidskou všímavost. Jeho filmy jsou vysoce osobní a jsou založeny na detailních rozborech lidí okolo něj.

V současné době je Adam Elliot považován za jednoho ze světově nejlepších režisérů krátkého animovaného filmu.

Freemantle

Režijní filmografie

Filmy

2015 Arnošt Piškot
2009 Mary a Max
2007 Selected Shorts #5: Comedy Shorts
2003 Animation Show, The
Harvie Krumpet
1999 Bratr
1998 Bratranec
1996 Strýc

Dokumentární

2008 Cinema16: World Short Films

Video kompilace

2004 All in All (video kompilace)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(77)