foto

Beulah Bondi

  • nar. 3.5.1888
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 1.1.1981 (92 let)
    Hollywood, Los Angeles, California, USA

Biografie

Beulah se narodila ve městě Valparaiso ve státě Indiana. Její matka Eva Suzanna byla spisovatelka, otec Abraham pracoval v oblasti realit. Svou hereckou kariéru začala ve věku sedmi let, kdy si zahrála na divadelních prknech v titulní roli hry Little Lord Fauntleroy. Studovala na Francis Shimmer Academy a v roce 1918 získala magisterský titul v rétorice na universitě ve Valparaiso. Na Broadwayi debutovala v prosinci roku 1921 ve hře One of the Family. Poté hrála v dalším úspěšném hitu, kterým byla v roce 1926 divadelní hra Maxwella Andersona Saturday´s Children.

Ale až její vystoupení v divadelní hře STREET SCENE ji přivedlo k filmu v pokročilém věku 43 let. Její první filmovou rolí byla role Emmy Jones ve filmové adaptaci zmíněné divadelní hry Elmera Ricea z roku 1931. O rok později se objevila v roli paní Davidsonové po boku Joan Crawford a Waltera Hustona v dramatu RAIN. Beulah byla jednou v prvních pěti žen, které byly nominovány na Oscara v nově vytvořené kategorii pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Poprvé to bylo za roli Rachel Jackson v dramatu THE GORGEOUS HUSSY z roku 1936. Podruhé se jí to podařilo o dva roky později, kdy nominaci získala za roli Mary Wilkins - matky Jamese Stewarta - v dramatu OF HUMAN HEARTS. Matku Jamese Stewarta si zahrála také v romantické komedii VIVACIOUS LADY (1938), v dramatu PAN SMITH PŘICHÁZÍ (1939) nebo v rodinném fantasy snímku ŽIVOT JE KRÁSNÝ (1946). Kvůli svému věku hrála role matek hlavních postav po většinu své kariéry.

I když ve filmech ztvárňovala převážně role matek, nikdy se nevdala ani neměla žádné děti. Zemřela na plicní komplikace způsobené zlomenými žebry v lednu roku 1981 ve věku 92 let.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1977 The 29th Annual Primetime Emmy Awards (TV pořad)
1958 Social Security in Action (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky