foto

Stacey Dash

  • nar. 20.1.1967 (53 let)
    Bronx, New York City, New York, USA

Biografie

Stacey Lauretta Dash se narodila 20.ledna 1966 v Bronxu v New Yorku. Už od mládí věděla, že chce být herečkou, první úspěchy měla již na základní škole a od brzkého věku začala hrát profesionálně. S někdejším přítelem Chrisotopherem Williamsem má syna Austina. V roce 1999 se provdala za Briana Lovella se kterým má dceru Lolu. V roce 2006 se rozvedla a po roce si vzala herce Emmanuela Xaureba. Herectví není její jedinou obživou - pracuje také jako asistentka u vydavatelství Roc-A-Fella Records.

Z počátku měla malé role v televizi, a to třeba v SESAME STREET, COSBY SHOW, FARRELL FOR PEOPLE, ST.ELSEWHERE nebo TV 101. Její první větší role byly v nezávislých filmech jako třeba MOVING (ZKUS SE PŘESTĚHOVAT), ENEMY TERRITORY (SMRTÍCÍ MRAKODRAP) nebo TENNESSEE NIGHTS. Další nezanedbatelné role měla ve filmech MO'MONEY (PRACHY), RENAISSANCE MAN (VZBUĎTE SE VOJÁCI) a v ILLEGAL IN BLUE (NEBEZPEČNĚ KRÁSNÁ).

Ve svých 29 letech natočila svůj nejvýznamější snímek CLUELESS (BEZMOCNÁ/PRAŠTĚNÁ HOLKA) ve kterém hrála roli 17-tileté Dionny za kterou byla nominována na cenu pro mladé umělce (Young Artist Award). Od této doby je vyhledávána pro svůj mladistvý vzhled (např.ve věku 41let hrála 16-ti letou Briannu ve filmu I COULD NEVER BE YOUR WOMAN). V průběhu dalších třech let opět hrála roli Dionny avšak tentokrát v TV seriálu. V průběhu dalších let se občas objevila v TV seriálech a v několika dalších filmech, z nichž za zmínku stojí GHOST IMAGE, PERSONALS nebo THE PAINTING (OBRAZ).

V poslední době se v USA těší poměrně velké popularitě, účastnila se např. reality-show CELEBRITY CIRCUS, objevila se v časopise Playboy a natočila několik hudebních klipů a reklam.

Luboš "Amarokcz" Stříteský