foto

Bryan Forbes

  • nar. 22.7.1926
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 8.5.2013 (86 let)
    Virginia Water, Surrey, Anglie, Velká Británie

Biografie

Bryan Forbes byl anglický filmový režisér, scenárista, filmový producent, herec a spisovatel, který byl považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců v britském filmovém průmyslu.

Forbes se narodil jako John Theobald Clarke ve Stratfordu v Londýně dne 22. července 1926. Jeho otec byl obchodník a John vyrůstal v 43 Cranmer Road, Forest Gate, West Ham, kde navštěvoval střední školu a také gymnázium. Po ukončení studia byl evakuován během druhé světové války do hrabství Lincolnshire.

Forbes studoval herectví na Královské akademii dramatických umění od svých 17 let, ale dokončil pouze tři semestry. Odsloužil si čtyři roky vojenské služby a v této době začal psát krátké povídky. Po ukončení vojenské služby v roce 1948 byl nucen změnit své jméno, aby nedošlo k záměně s hercem Johnem Clarkem. Začínal jako divadelní herec, a kromě vystupování na jevišti hrál celou řadu podpůrných rolí v britských filmech, jmenovitě pak kriminální drama An Inspector Calls (1954), nebo válečný snímek The Colditz Story (1955). Na začátku padesátých let vydal svou sbírku krátkých povídek, které vzbudily zájem u producenta Alberta R. Broccoliho a ten Forbesovi posléze nabídl práci na scénáři k filmu The Black Knight (1954). První významější ocenění získal za scénář k filmu The Cockleshell Heroes (1955) pojednávající o osudech dobrovolnické jednotky Královského námořnictva v období Druhé světové války. Následující scénáře zahrnují snímky I Was Monty's Double (1958) a The League Of Gentlemen (1959) - zde si pod režií Basila Deardena i zahrál. Film vypráví o bankovní loupeži prováděné skupinou bývalých armádních důstojníků, za který si Bryan Forbes vysloužil úspěch od kritiků, včetně první nominace na cenu BAFTA. Oba dva scénáře znamenaly pro Forbese opravdový průlom. V roce 1959 založil produkční společnost Beaver Films se svým častým spolupracovníkem Richardem Attenboroughem. Beaver Films vyprodukovala např. kontroverzní drama The Angry Silence (1960), kde se scénáře ujal Forbes a Attenborough ztvárnil hlavní roli.

Forbesovým režijním debutem se stal snímek Whistle Down the Wind (1961), opět produkovaný Attenboroughem. Děj pojednává o třech dětech, které skrývají zločince ve své stodole a mají za to, že je reinkarnací Ježíše Krista. Ústřední postavy si zahráli Hayley Mills a Alan Bates v jedné ze svých prvních filmových rolí. Film byl nominován na čtyři BAFTA ocenění, včetně Best Film from any Source. Dalším režjiním počinem se stal film The L-Shaped Room (1962) s Leslie Caron v hlavní roli, která byla nominována na Oscara a vyhrála cenu BAFTA (Nejlepší britská herečka) a ocenění Zlatý glóbus. V pořadí třetí film, který Forbes napsal a režíroval je drama Seance on a Wet Afternoon z roku 1964 (opět ve spolupráci s Attenboroughem), kde zhrzení manželé spáchají únos malého dítěte, které se stane hlavním předmětem pro jejich duchařské seance. V roce 1965 pak odešel do Hollywoodu, aby natočil velice úspěšný vězeňsko-válečný snímek King Rat. Následovaly snímky The Wrong Box (1966) a The Whisperers (1967) - zde si zahrála na Oscara nominovaná Edith Evans. O rok později natočil film Deadfall s Michaelem Cainem v hlavní roli. V roce 1969 byl Forbes jmenován šéfem výroby a generálním ředitelem filmového studia Associated British (později známé jako EMI Films). Pod jeho vedením studio vyprodukovalo filmy jako The Railway Children (1970), The Tales of Beatrix Potter (1971) a The Go-Between (1971) - všechny se dočkaly značného úspěchu. Forbesova pozice ředitele studia však neměla dlouhého trvání kvůli finančním problémům spojovaných s neúspěchy dalších projektů a v roce 1971 ze studia odstoupil. Opět se vrátil k režii a ve stejném roce, kdy opustil EMI films, vzniká nezapomenutelné drama The Raging Moon (1971), kde se objevil v hlavní roli Malcolm McDowell a Nanette Newman - Forbesova žena.

V roce 1975 vznikl z Forbesovy tvorby asi nejznámější horový snímek The Stepford Wives, který je založen na stejnojmenném románu Iry Levina a v roce 2004 se dočkal i remaku. I zde se objevila Forbesova žena a dvorní herečka Nanette Newman. Jeho následující filmy, jakožto režiséra, už se dočkaly podstatně menšího úpěchu a jsou to např. The Slipper and the Rose (1976), International Velvet (1978) - jako pokračování National Velvet z roku 1944 a Naked Face (1984) s Rogerem Moorem. V roce 1992 se podílel na scénáři k filmu Chaplin, který nerežíroval nikdo jiný než Richard Attenborough.

V osobním životě byl dvakrát ženatý. Jeho první ženou byla herečka Constance Smith. Vzali se v roce 1951 a o čtyři roky později jejich manželství skončilo rozvodem. V roce 1955 se oženil s Nanette Newman, která se objevila v drtivé většině jeho filmů. Narodily se jim dvě dcery - Sarah a Emma. V sedmdesátých letech se u Bryana Forbese projevila roztroušená skleróza, se kterou dlouhá léta bojoval. Nemoci nakonec podlehl v úctyhodných 86 letech.

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie