foto

Garry Shandling

  • nar. 29.11.1949
    Chicago, Illinois, USA
  • zem. 24.3.2016 (66 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Garry Emmanuel Shandling je americký komik, herec a scénárista. Proslavil se především svými nočními show IT'S GARRY SHANDLING SHOW a THE LARRY SANDERS SHOW.

Shandling začal svou kariéru psaním scénářů pro sitcomy SANFORD AND SON /1972-1977/ a WELCOME BACK, KOTTER /1975-1979/. Úspěšně vystupoval jako stand-up komik v THE TONIGHT SHOW STARRING JOHNNY CARSON a stal se častým hostem této show. V roce 1986 rozjíždí svou vlastní show IT'S GARRY SHANDLING SHOW. Tato show byla 4x nominována na cenu Emmy Award z toho 1x pro Shandlinga. Nicméně jeho druhá show THE LARRY SANDERS SHOW se stala populárnější. Nominací získala 18 a v roce 1998 ji vyhrál spolu s Peterem Tolanem – spoluscénáristou. Během své třicetileté herecké kariéry byl 19x nominovaný na Primetime Emmy Awards a 2x na ceny Golden Globe Awards.

Shandling se narodil v Chicagu do židovské rodiny. Vyrůstal v Tucsonu v Arizoně s rodiči Muriel – majitelky obchodu s domácími mazlíčky a Irvinga Shandlinga – majitele tiskárny. Měl staršího bratra Barryho, který zemřel na cystickou fibrózu, když bylo Garrymu 10 let. Shandling navštěvoval Palo Verde High School a po ní nastoupil na University of Arizona kde studoval elektrické inženýrství, ale univerzitu dokončil s titulem z marketingu a tvůrčího psaní. V roce 1973 se Shandling stěhuje do LA. Pracuje v reklamní agentuře a prodává své scénáře do sitcomů Sanford and Son, Welcome Back, Kotter a Three's Company.

Své první vystoupení jako stand-up komik měl v Comedy Store v LA. Po letech strávených na cestách po různých vystoupeních si jej všimnul hledač talentů pro The Tonight Show Starring Johnny Carson a nabídnul mu vystoupení v tomto pořadu 18.března 1981. V roce 1984 uvádí svůj první stand-up ve své show Garry Shandling: Alone in Vegas, následovaný speciálem v roce 1986 The Garry Shandling Show: 25th Anniversary Special. V roce 1991 uvádí svůj třetí speciál Garry Shandling: Stand-Up na HBO. Shandling stále vystupuje se svými stand-up představeními po celých státech a jeho vystoupení je možné shlédnout i na YouTube.

Spolu s Alanem Zweibelem vytvořili surrealní komediální pořad IT'S GARRY SHANDLING'S SHOW, která měla 72 dílů a 15 z nich napsal sám Shandling. S touto show získal cenu American Comedy Award pro nejzábavnějšího mužský výkon a vyhrál též 4 ceny CableACE Awards z toho dvě pro nejlepší komediální seriál.

V roce 1992 spouští Shandling další show The Larry Sanders Show, která měla 89 epizod a běžela na HBO. Získala 56 nominací na Emmy Award a z toho tři vyhrála. Magazín TV Guide ji ocenil jako 38 nejlepší show všech dob a v rpce 2008 časopis Entertainment Weekly ji označil jako 28 nejlepší show v posledních 25 letech. V roce 1993 nabídla NBC Shandlingovi 5 mil. US$ za to, že přvezme Late Night Show po Davidu Lettermanovi, avšak Shandling odmítl. Za svá show získal i cenu British Comedy Awards, 11x CableACE Awards, BAFTA Award a byl 2x nominovaný na Writers Guild of America Awards. Získal tři ceny American Comedy Awards a 2x nominaci na Satellite Award.

Shandling se příležitostně objevuje i ve filmech. Objevil se v cameu filmu THE NIGHT WE NEVER MET jako Mr.Vertisay - pacient u zubařky. Ve vedlejších rolích hrál v romantickém dramatu LOVE AFFAIR /1994/, v komedii se Stevem Martinem MIXED NUTS /1994/, v komedii s Eddiem Murphym DR.DOOLITTLE /1998/ namluvil hlas holuba, dále v adaptaci hry Davida Rabea HURLYBURLY /1998/ a v romantické komedii s Davidem Duchovnym TRUST THE MAN /2005/. Shandling napsal scénář k filmu režiséra Mikea Nicholse WHAT PLANET ARE YOU FROM? /2000/ a spoluúčinkoval s Warrenem Beautym, Diane Keaton aj. ve filmu TOWN & COUNTRY /2001/. Objevil s v akčním filmu IRON MAN 2 /2010/ jako senátor Stern a svou roli si zopakuje v akčním blockbusteru CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER /2014/. Hrál v komedii se Sachou Baronem Cohenem THE DICTATOR /2012/, kde ztvárnil roli zdravotního inspektora.

Shandling je svobodný a o svém osobním životě se moc nezmiňuje. Jeden čas bydlel s herečkou a Playboy modelkou Lindou Doucett. S ní také vystupoval v The Larry Sanders Show. Po jejich rozchodu ji z pořadu vyhodil a Doucett na něj podala žalobu pro sexuální obtěžování a nezákonné propuštění, které bylo vyřešeno kompenzací 1 mil. US$. V animovaném seriálu THE SIMPSONS /1989-současnost 2013/, jej Marge  zmiňuje v epizodě "Jaws Wired Shut". V roce 1977 měl autonehodu, po které byl dva dny v kritickém stavu. Později si z této kapitoly jeho života dělal ve svých vystoupeních srandu...

Lukáš "gatuso" Častulík

Scenáristická filmografie

Filmy

2011 The Brain Storm
2000 Z jaké jsi planety?

TV pořady

1986 Comic Relief (TV pořad)

Tvůrcovská filmografie

TV seriály

1986 It's Garry Shandling's Show. (TV seriál)

Host

Režijní filmografie

TV pořady

1992 The Larry Sanders Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky