foto

Martha Scott

  • nar. 22.9.1912
    Jamesport, Missouri, USA
  • zem. 28.5.2003 (90 let)
    Van Nuys, California, USA

Biografie

Martha Ellen Scott se narodila 22. 9. 1912 ve městě Jamesportu v americkém státě Missouri. Její matka Letha McKinley Scott byla příbuznou amerického prezidenta Williama McKinleyho. Martha se od dětství zajímala o herectví, po střední škole studovala drama na University of Michigan, promovala r. 1934.

Za dob studií hrávala v Shakespearových hrách v Century of Progress World´s Fair v Chicagu, po jejich ukončení odjela do New Yorku. Pracovala v rozhlase a později byla obsazena do role Emily Webb ve filmu „Our Town“ režiséra a producenta Jeda Harrise, hraný na Broadwayi. Tato role z ní udělala divadelní star. Filmovou verzi „Our Townu“ točil vzápětí režisér Sam Wood a Martha si svou roli Emily znovu obhájila. Nejen díky své laskavé tváři, hlubokým očím a svému konejšivému a krásnému hlasu, ale také díky velkému talentu. Hrála po boku Williama Holdena a její filmový debut jí přinesl první nominaci na Oskara za nejlepší herečku. Podobného úspěchu však ve svém dalším uměleckém životě nedosáhla. Ačkoli hrála v mnoha známých a úspěšných filmech po boku slavných hvězd, udílení dalších cen se jí vyhnulo.

Mezi jeji nejúspěšnější filmy patří: „The Howards of Virginia“ (1940) Franka Lloyda, kde si Martha zahrála hlavní roli po boku Cary Granta, „Cheers for Miss Bishop“ (1941) Tay Garnetta, „The Desperate Hours“ (1955) Williama Wylera s Humphrey Boghartem v hlavní roli, „The Ten Commandments“ (1956) Cecila B. DeMillea s Charltonem Hestonem, Yulem Brynnerem a Anne Baxter, „Ben-Hur“ (1959) Williama Wylera s Ch.Hestonem, Jackem Hawkinsem, Stephenem Boydem a Hayou Harareet, „Airport 1975“ (1974) Jacka Smighta s Ch.Hestonem, Karen Black, Glorií Swanson a Myrnou Loy a „The Turning Point“ (1977) Herberta Rosse se Shirley McLaine a Anne Bancroft. Mezi její nejtypičtější role patří pokorná matka Ben-Hura nebo Mojžíše a také zkušená a vyrovnaná Sestra Beatrice v katastrofickém filmu „Airport 1975“.

R. 1968 se spolu s herci Robertem Ryanem a Henry Fondou stali spolumajiteli produkční společnosti Plumstead Playhouse v New Yorku (Plumstead Theatre Society). Koprodukovali několik broadwayských představení „First Monday in October“ s H.Fondou a J.Alexander v hlavních rolích, později jeho novou verzi s W.Matthauem a J.Clayburgh. R. 1985 produkovali také „12 Angry Men“, hraný v Henry Fonda Theatre v Hollywoodu, což byl její poslední produkční počin. Po celý svůj život pracovala také v televizi a věrná zůstala i rozhlasu. Zahrála si v mnoha TV seriálech jako Dallas (hrála matku Sue Ellen Ewing), Magnum, General Hospital, Murder,She Wrote aj. V televizi i v divadle hrála až do r. 1991, kdy jí bylo už téměř 80 let. Na jejím hereckém kontě je téměř 100 filmů.

Martha Scott zemřela 28.5.2003 v kalifornském městě Van Nuys přirozenou smrtí. Spolu se svým druhým mužem M.Powellem je pochována na Masonic Cemetery v Jamesportu.

V letech 1940-46 byla provdána za rozhlasového a filmového producenta Carltona Alsopa. Měli spolu syna Carltona Scotta Alsopa (*1942). Po rozvodu si r. 1946 vzala jazzového pianistu a skladatele Mela Powella, se kterým měla 2 dcery Mary a Kathleen, a žili spolu až do jeho smrti r. 1998. Martha Scott přežila všechny tři své děti.

Zajímavosti:Martha Scott má svou hvězdu na Hollywood Walk of Fame.Dvakrát hrála matku Charltona Hestona – ve filmech „The Ten Commandments“ (1956) a „Ben-Hur“ (1959).

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1962 Girl Talk (TV pořad)
1948 Toast of the Town (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky