foto

Natalja Bondarčuk

  • nar. 10.5.1950 (68 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Natálie Sergejevna se narodila 10. 5. 1950 jako první dítě herce a režiséra Sergeje Bondarčuka z jeho manželství s herečkou Innou Makarovou (její mladší sourozenci Jelena Bondarčuk a Fjodor Bondarčuk se narodili z manželství s herečkou Irinou Skobtsevou). Vystudovala herectví a režii pod vedením S. A. Gerasimova a T. F. Makarové na Ruském filmovém institutu VGIK. Studium herectví ukončila v roce 1971.

Jako herečka debutovala v roce 1970 ve filmu U OZERA. Následovaly filmy PŘIŠEL VOJÁK Z FRONTY a TY I JA. Do povědomí diváků se zapsala rolí Harey (Hari) ve filmu SOLARIS. Ačkoliv jí po mimořádném úspěchu filmu Solaris přicházela řada nabídek filmových rolí, byla při výběru opatrná; v následujících letech se tak objevila jenom v několika filmech například v roli madame de Renal ve filmu ČERVENÝ A ČERNÝ (1976) podle Stendhalova románu.

V roce 1975 ukončila studium režie a v témže roce debutovala jako režisér a zároveň jako scénárista filmem BEZCCASNAJA MATRJENKA. Následoval film MĚDĚNÝ JEZDEC na motivy Puškinovy básně, ve kterém hlavní roli ztvárnil její učitel S. A. Gerasimov. Další film ŽIVAJA RADUGA byl opět na motivy literární předlohy známého autora, tentokráte podle knihy N. N. Nosova.

Velkou popularitu získaly dva filmy natočené podle scénáře, na kterém se autorsky podílel spisovatel Jurij Markovič Nagibin, BAMBI a BAMBIHO DOSPÍVÁNÍ. Ve filmu se před kamerou sešla velká část Natáliiny rodiny – manžel Nikolaj Burljajev, matka Irina Makarová a syn Ivan Burljajev, ve filmech hrála i sama Natálie. Dilogie o Bambim získala řadu ocenění. Jenom během prvního měsíce filmy vidělo více než 9 milionů dětí. Obliba Bambiho u dětského publika dala vzniknout Moskevskému dětskému divadlu „Bambi“.

V roce 1999 dokončila scénář filmu ODNA LJUBOV DUŠI MOJEJ (2002/2007) o milostném vztahu A. S. Puškina a Marie Volkonské. Při psaní scénáře Natálie musela projít podle vlastního vyprávění více než dva tisíce knih, včetně zápisků Puškinových současníků, aby získala představu o skutečném Puškinovi jako mladém zamilovaném člověku, o způsobu jeho mluvy a chování. Chtěla, aby film byl uměleckým obrazem vzpomínek Marie Volkonské. Hlavní roli v tomto filmu ztvárnil Sergej Bezrukov.

K Puškinově osobnosti se vrátila v roce 2006 filmem PUŠKIN: POSLEDNÍ DUEL, který pojednává o posledních letech velkého básníka a jeho tragické smrti. Kromě Sergeje Bezrukova si své role z předchozího filmu o Puškinovi zopakovali i další herci.

Natálie za své dílo získala ocenění národního umělce RSFSR (1977) a národního umělce Ruska (2009).

Eva "Jezinka.Jezinka" Nováková

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace