foto

Jon Heder

  • nar. 26.10.1977 (40 let)
    Fort Collins, Colorado, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Americký herec Jonathan Joseph Heder se narodil v Coloradu a pochází z početné rodiny, má totiž 5 sourozenců. Jsou jimi bratři Daniel, Doug, Adam, Matthew a starší sestra Rachel. S Danem a Dougem jsou partnery v produkční společnosti "Greasy Entertainment", kterou sami založili. Co se vzdělání týče, po dokončení střední školy South Salem v Oregonu začal studovat na univerzitě Brigham Young v Utahu počítačovou animaci. Právě na vysoké ale potkal režiséra Jareda Hesse, který mu změnil život. Ačkoliv nikdy netoužil stát se hercem a do 27 let se v žádném filmu neobjevil, Hesse zaujal a obsadil ho do svého krátkometrážního devítiminutového filmu PELUCA, který sklidil nadšené ovace a následně i do komedie NAPOLEON DYNAMIT. I tento nezávislý snímek, za který Heder inkasoval honorář pouhých tisích dolarů u kritiků i veřejnosti nečekaně zabodoval a představiteli hlavní role zajistil okamžitou proslulost. Film uspěl i na filmovém festivalu v Sundance a při mizivém rozpočtu vydělal 44 milionů dolarů.

Poté neměl o nabídky nouzi a zahrál si například v komediích A CO KDYŽ JE TO PRAVDA? s Reese Witherspoon a ŠKOLA SVÁDĚNÍ s Billym Bobem Thorntonem. V roce 2006 propůjčil svůj hlas postavě v animovaném filmu V TOM DOMĚ STRAŠÍ!. Mnozí Jona znají také z komedie LEDOVĚ OSTŘÍ, kde spolu s Willem Ferrellem ztvárnily krasobruslařské jedničky, jež spolu nejdříve soupeří, aby jim nakonec díky okolnostem nezbylo nic jiného než soutěžit jako sportovní dvojice. Film v Americe vydělal téměř 100 milionů dolarů. Oba herci se museli naučit perfektně bruslit a natáčení se neobešlo bez zranění - Jon si zlomil kotník.

Kromě hraní se objevuje i ve známé show Saturday Night Live. Miluje 70. léta, především hudbu a styl oblékání. Már rád seriál FUTURAMA a do sluchátek si nejčastěji pouští hudební skupinu Led Zeppelin. Zajímavosítí také je, že se plynně domluví japonsky. V současné době žije spolu se svou manželkou v Los Angeles. V dubnu 2007 se jim narodila dcera Evan Jane.

Petra "Goldenhair" Jakovská

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace