foto

Joe Viterelli

  • nar. 10.3.1937
    Bronx, New York City, New York, USA
  • zem. 28.1.2004 (66 let)
    Las Vegas, Nevada, USA

Biografie

Potomek italských přistěhovalců Joseph Viterelli zůstane v historických filmových kronikách navždy zapsán jako oblíbený představitel mafiánů a gangsterů. Rodák z newyorského Bronxu přitom původně vůbec neměl ambice stát se hercem. Dlouhá léta se úspěšně živil jako podnikatel a do světa filmu proniknul až ve svých 53 letech.

Joe byl blízkým přítelem režiséra Leo Penna (otec hollywoodských herců Seana Penna a Chrise Penna) a byl to právě on kdo korpulentního italoameričana s hlubokým sípavým hlasem a drsným boxerským obličejem prosadil před kameru. Obvykle díky své vizáži ztělesňoval vedlejší role mafiánských poskoků a bodyguardů. Debut si odbyl v r.1990 menší rolí v krimi-thrilleru STAV MILOSTI. Zahrál si třeba i ve FIRMĚ Sidneye Pollacka nebo po boku Arnolda Schwarzeneggera v akčním LIKVIDÁTOROVI. Asi nejvíce prostoru dostal jako gangster Jelly v gangsterské komedii PŘEBER SI TO a jejím pokračování PŘEBER SI TO ZNOVU. Zde se objevil na plátně po boku Roberta de Nira.

Joe Viterelli byl ženatý s Catherine Brennanovou a měl s ní pět dětí. Zemřel v lasvegaské nemocnici na krvácení do žaludku ve věku 66 let.

Lukáš "Vojcl" Vojáček