foto

Françoise Rosay

  • nar. 19.4.1891
    Paříž, Francie
  • zem. 28.3.1974 (82 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Jedna z legend francouzského filmu Françoise Rosay, vlastním jménem Françoise Bandy de Nalèche, se narodila v Paříži jako nemanželská dcera herečky Marie-Thérèse Chauvin, která vystupovala pod uměleckým jménem Sylviac, otcem byl tehdy neznámý matčin obdivovatel ze šlechtických kruhů. Françoise po matce zdědila umělecké sklony a začala studovat zpěv na pařížské konzervatoři. V roce 1917 vyhrála soutěž konzervatoře a jako sopranistka nastoupila do divadla Palais Garnier, kde zpívala převážně ve francouzských operách. Sezónu 1919-1920 strávila na jevišti pařížské Národní opery.

Mezitím ale vstoupila také do světa filmu a již v roce 1913 dostala první roli v němé zfilmované adaptaci Shakespearovy hry FALSTAFF (1913; jednalo se o krátký film). Poté hrála v několika dalších krátkých filmech, první celovečerní film TÊTES DE FEMMES, FEMMES DE TÊTE natočila v roce 1916, který realizoval její pozdější manžel Jacques Feyder (1885-1948; vzali se v roce 1917). S ním pak spolupracovala na dalších filmech, vesměs adaptacích literárních děl, navázala také pracovní styky se slavným René Clairem a dalšími tvůrci. V roce 1929 odešla spolu s manželem do USA, kde v Hollywoodu natočila několik filmů, opět vycházejících z osvědčených literárních nebo divadelních předloh (v Americe užívala poangličtělé křestní jméno Frances). Zvukový film zastihl Françoise Rosay na prahu čtyřicítky, ale její pracovní vytížení na obou březích Atlantiku ukázalo, že ani tato zásadní změna neměla na její kariéru vliv. Na jejím úspěchu měl značný podíl také manžel, který na rozdíl od mnoha současníků věřil v rozvoj zvukového filmu a manželce umožnil realizaci ve svých novátorsky pojatých dílech.

Ve 30. letech točila Françoise Rosay několik filmů ročně, objevila se například ve francouzské verzi komedie BUSTER SE ŽENÍ (Buster sa marie, 1931) po boku slavného Bustera Keatona. Točila střídavě ve Francii a USA, kde pracovala pod záštitou velkých společností jako MGM nebo Paramount Pictures. I když se postupně přehrávala do postav žen středního věku, zůstávala šarmantní a především žádanou ikonou francouzského filmu. Zřídka ale dostávala titulní role, ty jí dopřál znovu například její manžel Jacques Feyder v dramatu PENZIÓN MIMÓZA (Pension Mimosas, 1935), které bylo oceněno jako nejlepší zahraniční film v Japonsku. Úspěchu a mezinárodního věhlasu dosáhl také další Feyderův film s Françoise Rosay v hlavní roli, historická komedie LA KERMESSE HÉROIQUE (1935), který byl oceněn ve Francii i v zahraničí. Z obrovského počtu filmů natočených jen ve 30. letech dále stojí za zmínku Carného drama JENNY (1936) nebo JEJÍ PRVNÍ BÁL (Un carnet de bal, 1937) neméně slavného režiséra Juliena Duviviera. V této době natočila také několik filmů v Německu; v německé produkci například natočil Jacques Feyder snímek TOULAVÝ NÁROD (Les gens du voyage, 1938).

Drobné satisfakce v soukromí se herečce již mezinárodního významu dostalo v roce 1938, kdy ji její skutečný otec, hrabě François Louis Hazet de Nalèche, oficiálně uznal jako svoji dceru. Léta druhé světové války strávila Rosay ve Švýcarsku a vyučovala herectví na konzervatoři v Ženevě. Nadále ale točila, i když s podstatně menší intenzitou. Ve švýcarské produkci vznikly další filmy v režii Jacquese Feydera, Françoise hrála také ve Velké Británii.

Po druhé světové válce se Françoise Rosay vrátila do Francie a znovu točila ve spolupráci s manželem, po jeho smrti v roce 1948 hrála znovu ve Velké Británii, USA, dále například německých či italských filmech, v roce 1951 krátce účinkovala také na jevišti londýnského divadla Winter Garden Theatre. Z francouzských filmů uvedených i u nás (byť se značným časovým odstupem) můžeme uvést černou komedii ČERVENÁ KRČMA (L'auberge rouge, 1951), historický film KRÁLOVNA MARGOT (La reine Margot, 1954), kde hrála Kateřinu Medicejskou, nebo adaptaci Dostojevského HRÁČE (Le joeur, 1958). Ještě v 60. letech se objevila ve dvou amerických válečných filmech, pak v jejích aktivitách z pochopitelných důvodů nastal útlum. Velkou roli Louise de Kerfuntel si zahrála v černé komedii PODIVUHODNÁ VŮNĚ DĚDICTVÍ (Un merveilleux parfum d'oseille, 1969). Poslední roli paní Dechampsové ztvárnila v německém filmu režiséra Maximiliana Schella CHODEC (Der Fußgänger, 1973), který byl nominován na Oscara jako nejlepší zahraniční film.

Françoise Rosay zemřela v Montgeronu nedaleko Paříže 28. března 1974 krátce před svými 83. narozeninami. S manželem Jacquesem Feyderem měla tři syny, z nichž Bernard, užívající jméno Bernard Farrel, byl též hercem a také producentem. Françoise Rosay spolu s manželem publikovala v roce 1944 autobiografickou knihu Le Cinéma, notre métier (Film, naše práce), její hereckou dráhu v poslední době zmapoval Didier Griselain v knize Françoise Rosay: Une Grande Dame du Cinéma Français (2007).

Françoise Rosay má na svém kontě přes sto filmů, které natočila v průběhu šedesáti let, v posledních letech života příležitostně pracovala i pro televizi. Přestože se uplatnila již v němé éře, vrcholu popularity dosáhla až po čtyřicítce věku s nástupem zvukového filmu (jen ve 30. letech natočila bezmála padesát filmů, tj. polovinu své filmografie). Velké herecké příležitosti dostávala od různých režisérů v několika zemích, především ji ale zaměstnával její manžel. Umělecký odkaz Jacquese Feydera (tím pádem i jeho manželky) je dnes neprávem přehlížen a řada jejich společných filmů zapomenuta. Na dobovém mezinárodním věhlasu Françoise Rosay to ale nic nemění a právem dnes patří mezi legendy francouzského filmu.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1973 Chodec
1972 Pas folle la guêpe
Tři miliardy bez výtahu
1969 Podivuhodná příchuť majetku
1968 Nepřemožitelná Leontýna
1967 25. hodina
Le Voleur d'enfants (TV film)
1965 La Métamorphose des cloportes
Up from the Beach
1964 ...e la donna creò l'uomo
1962 La théâtre de la jeunesse: La fille du capitaine (TV film)
Nejdelší den
Rien que la vérité (TV film)
1961 Cave se rebiffe, Le
Frau Cheneys Ende
La petite Dorrit (TV film)
1960 Bois des amants, Le
Colombe (TV film)
Stefanie in Rio
The Full Treatment
1959 Die Gans von Sedan
Du rififi chez les femmes
The Sound And The Fury
Yeux de l'amour, Les
1958 Hráč
Me and the Colonel
Non sono più Guaglione
1957 Interlude
The Seventh Sin
1956 Long des trottoirs, Le
1955 Ragazze d'oggi
That Lady
1954 La Reine Margot
1953 Lille pige med svovlstikkerne, Den
Sul ponte dei sospiri
1952 Chi è senza peccato
Le Banquet des fraudeurs
Les Sept péchés capitaux
Wanda la peccatrice
1951 Figli di nessuno, I
K - Das Haus des Schweigens
The 13th Letter
Červená krčma
1950 Maria Chapdelaine
September Affair
1949 Donne senza nome
On n'aime qu'une fois
Vagabonds du rêve, Les
1948 Mystère Barton, Le
Quartet
Saraband for Dead Lovers
1947 Dame de haut le bois, La
Dame de haut le bois, La
1946 Macadam
1945 Johnny Frenchman
1944 Dům na křižovatce
1942 Une femme disparaît
1940 Elles étaient douze femmes
1939 Die Hochzeitsreise
Serge Panine
1938 Joueur d'échecs, Le
Paix sur le Rhin
Ramuntcho
Ruisseau, Le
Toulavý národ
1937 Drôle de drame ou L'étrange aventure de Docteur Molyneux
Fauteuil 47, Le
Její první ples
Můj syn, pan ministr
1936 Die klugen Frauen
Jenny
Letzten Vier von Santa Cruz, Die
Secret de Polichinelle, Le
Symphonie des brigands, La
1935 Billet de mille, Le
Gangster malgré lui
Hříšné ženy boomské
Marchand d'amour
Marie des angoisses
Pension Mimosas
1934 Die Insel
Le grand jeu
Maternité
Vers l'abîme
1933 Coralie et Cie
L'abbé Constantin
Remous
Tambour battant
Tout pour rien
1932 Le rosier de Madame Husson
Pouponnière, La
1931 Buster se marie
Casanova wider Willen
Chance, La
La femme en homme
Le petit café
Quand on est belle
The Magnificent Lie
Échec au roi
1930 Proces de Mary Dugan, Le
Si l'empereur savait ça
1929 The One Woman Idea
1928 Dva nesmělí
Madame Récamier
1927 Le bateau de verre
1926 Gribiche
1922 Crainquebille
1916 Têtes de femmes, femmes de têtes
1911 Falstaff

TV seriály

1966 Âge heureux, L' (TV seriál)

Dokumentární

2016 Un Français nommé Gabin (TV film) - a.z.
1972 Dans le jardin de Franc-Nohain (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace