foto

Joni Mitchell

  • nar. 7.11.1943 (77 let)
    Fort McLeod, Alberta, Kanada

Biografie

Kanadská zpěvačka Roberta Joan Mitchell získala mnoho ocenění, včetně devíti cen Grammy a byla uvedena do Rock and Roll Hall of Fame v roce 1997. Časopis Rolling Stone ji nazval jednou z největších skladatelek všech dob.

Joni má z matčiny strany irské a skotské kořeny a její otec má kořeny norské. V dětství ráda malovala a studovala hru na klavír. V 9 letech prodělala obrnu, která se podepsala i na její levé ruce. Od té doby používá na kytaře alternativní ladění. Vystupovat začala počátkem 60. let a v 18 letech rozšířila svůj repertoár o své oblíbené umělce, jako jsou Édith Piaf a Miles Davis. Když dokončila střední školu v Saskatoonu, absolvovala kurzy umění u abstraktního expresionistického malíře Henry Bonliho a poté odešla z domova do Calgary.

Na konci roku 1964 Mitchell zjistila, že je těhotná. Vzhledem k tomu, že se o dítě nemohla z finančních důvodů postarat, dala svou dceru Kelly Dale Anderson k adopci. Existence dcery nebyla veřejně známa až do roku 1993. V té době už Jonina dcera, přejmenovaná na Kilauren Gibb, hledala své biologické rodiče. Mitchell a její dcera se setkaly v roce 1997. Do konce 60. let Joni hodně cestovala na podporu svého prvního alba. Počátkem 70. let příchází úspěch s druhým albem, které získalo cenu Grammy. Úspěch v rádiích mělo i třetí a čtvrté album. Její čtvrté album „Blue“ se pravidelně umisťuje v seznamech nejlepších alb všech dob.

Na dalších albech experimentovala krom folku s jazzem, popem a rockem. Během 80. let koketovala i se syntetizátory či automatickými bicími a spolupracovala např. s Billy Idolem, Peterem Gabrielem nebo Tomem Pettym. Do formy se vrátila v polovině 90. let, kdy za album „Turbulent Indigo“ získala dvě ceny Grammy.

Mitchell v roce 2010 potvrdila spekulace, že má Morgellonův syndrom a že odchází z hudebního (současného) průmyslu, který označila za žumpu. V roce 2015 utrpěla rupturu aneuryzmatu mozku, která vyžadovala fyzickou terapii a každodenní rehabilitaci. Mitchell poprvé po aneuryzmatu veřejně vystoupila na koncertu Chicka Corea v Los Angeles v srpnu 2016.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

1982 Love

Režijní filmografie

Dokumentární

1984 Refuge of the Roads
1980 Shadows and Light

Skladatelská filmografie

Dokumentární

1980 Shadows and Light

Host

TV pořady

2004 Tavis Smiley (TV pořad)
1996 Show Rosie O'Donnellové (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)
1991 Charlie Rose (TV pořad)
1976 Radio with Pictures (TV pořad)
1970 In Concert (TV pořad)
1968 The Dick Cavett Show (TV pořad)
1961 The Joey Bishop Show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce