foto

Min-sik Choi

  • nar. 22.1.1962 (58 let)
    Soul, Jižní Korea

Biografie

Choi Min-Sik se narodil 22. ledna 1962 v jihokorejském Soulu. Spolu se Song Kang-Ho patří mezi nejpopulárnější korejské herce jak na domácí půdě, tak v zahraničí. Znali se ještě dřív než začali ve filmovém průmyslu. Byli přáteli už na filmové fakultě Donggukské univerzity, kde promovali v 83. roce. Před filmovou kariérou začínal v divadle. Zde si se starým známým Song Kang-Ho zkřížili cesty v několika rolích. Přechod od divadla k filmu se mu naskytne, když ho Park Chong-Won obsadí do svých prvních filmů Kuro Arirang (1989) a Our Twisted Hero (1992). V polovině 90. let se vrací k divadlu a zahraje si v seriálu a několika televizních dramatech včetně Moon Over Seoul spolu s Han Suk-Kyu.

K spolupráci se spolužákem z univerzity se vrací ve filmu NO. 3 (1997) v roli neoblomného policejního vyšetřovatele. Filmem SHIRI (1999) přichází jeho největší výkon. Postava severokorejského agenta mu vynáší chválu a ocenění nejlepšího herce Grand Bell (korejsky: Deajongsang Youngwhaje), což je nejprestižnější předávání filmových cen v Jižní Koreji. Po odehrání divadelní hry Hamlet na jaře 1999, vzal roli manžela, který odhalí manželčinu nevěru v HAPPY END (1999). V úspěšném FAILAN (2001) hraje podřadného gangstera. Partnerku ve filmu ztvárnila hongkongská herečka Cecilia Cheung. Film STROKES OF FIRE (2002), kde napodobil geniálního malíře z 19. století získal na festivale v Cannes cenu za nejlepší režií.

V roce 2003 hrál v režii Park Chan-Wooka ve filmu OLDBOY (2003), pojednávajícím o muži, který je z neznámých důvodů vězněn 15 let a po propuštění se rozhodne pro pomstu. Touhle klasikou v 2004 na festivale Cannes obdržel Choi Min-Sik cenu za nejlepšího herce v hlavní roli a stoupl do povědomí korejských i zahraničních diváků. Pak následují filmy CRYING FIST (2003), z prostředí boxu, SPRINGTIME (2004), o učiteli hry na trumpetu a další Park Chan-Wookův počin plný pomsty SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE (2005).

Během roku 2007 nebyl ve své zemi příliš populární. V roce 2006, kdy známí korejští herci a ředitelé protestovali v Soulu a na filmovém festivalu v Cannes proti snižování filmových kvót pro cizí filmy (40 let stará kvóta měla padnout z 146 na 73 dnů), Choi Min-Sik (i když nezávislé na ostatních) patřil mezi nejhlavnější aktivisty. I přes to, že nebyl úspěšný (snížená kvóta zůstala zachována), podíl korejských filmů na trhu zůstává na vrcholu, 7 z 10 top filmů za letošní rok je domácích (stejný podíl jako v roce 2005). Brzo poté se objevil v zaplacených reklamách pro korejskou společnost pojmenovanou Leadcorp. Leadcorp je poskytovatel půjček, ale údajně za neobvykle vysoké úrokové sazby. Veřejnost vzala Min-Sikové protestní výstupy (propagování korejské kultury) a zaplacenou komerční prezentaci (obhajující neobvykle vysoké úrokové sazby vůči veřejnosti) jako sobecké, necitelné a neupřímné vůči zájmům národa.

Od těch dob se vytratil z dohledu, ale to by se mělo brzy změnit. Muž, který hrál Oldboye se objeví v prvním filmu po třech letech pauzy s názvem HIMALLAYA: BARAMI MEOMUNEUM GOT (2008). Film bude režírovat vysoce považovaný nezávislý režisér Jeon Soo-Ill, který natočil třeba: With a Girl of Black Soil, Time Between Dog and Wolf a My Right to Ravage Myself.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2011 힐링캠프, 기쁘지 아니한가 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(124)