foto

Jaroslav Drbohlav

  • nar. 13.1.1947
    Praha, Československo
  • zem. 28.4.1985 (38 let)
    Praha, Československo

Biografie

Jaroslav Drbohlav se narodil 13. ledna 1947 v Praze. K herectví měl blízko již od dětství. Už od prvních let svého života byl členem Dismanova dětského rozhlasového souboru a poté hrál divadlo v Domě pionýrů v Karlíně. Není proto divu, že odešel na DAMU, kterou roku 1969 absolvoval. První zkušenosti sbíral v libereckém Divadle F. X. Šaldy (1969 – 1974). Celé dva roky prodlel ve svobodném povolání, kdy př. hostoval jako Nikolaj v Tolstého „Vojně a míru“ na scéně Národního divadla v Praze (v Národním divadle hostoval také během studií na DAMU jako účastník sjezdu ve Wilderově „Jen o chlup“).

Závěrečnou dekádu svého života spojil s pražským Realistickým divadlem Zdeňka Nejedlého (1976 až 1983), z něhož musel odejít ze zdravotních důvodů. Drbohlav byl hercem čistě mladých a výrazných představitelů milovníků a mladých hrdinů. K postavě, zvláště komické, přistupoval svým vnitřním klidem, mimikou, vysokou postavou, atraktivním zjevem a výrazným hlasem. Zejména svým realistickým herectvím přispěl k úspěchu řady inscenací klasického a moderního světového i českého repertoáru. Uznání zažil jako výrazným interpret v inscenacích „Čas tvého života“, „Jak se vám líbí“, „Cesta Karla IV. do Francie a zpět“, „Namlouvání a ženění“ apod.

K filmové práci se dostal už jako osmiletý chlapec v malé epizodce staršího syna Vejvodové (Ludmila Píchová) v krátkém snímku Jiřího Papouška BUĎME PŘIPRAVENI (1955). O rok později byl synem Mirkem v Cikánově válečném a dětském snímku JURÁŠEK (1956). Po pětileté přestávce se zjevil na plátně jako dítě v KOUZELNÉM DNI (1960) Jana Valáška, kluk na svatbě v KRÁLICÍCH VE VYSOKÉ TRÁVĚ (1961) Václava Gajera, Tonda Kaláb ve Vorlíčkových KUŘATECH NA CESTÁCH (1962), malý Rudolf ve Skalského ČERNÉ DYNASTII (1962), Friedrichův (Václav Špidla) sluha ve SPANILÉ JÍZDĚ (1963) Oldřicha Daňka a chovanec Domova mládeže v Hanibalově ŠKOLE HŘÍŠNÍKŮ (1965).

K postavám mladých mužů, stejně jako jeho rovněž tragicky zesnulí souputníci a vrstevníci Petr Svojtka, Jiří Hrzán a Ivan Luťanský, přišel až po svém absolutoriu. Představil se jako mladý kočí (JSEM NEBE), Vašek (MY, ZTRACENÝ HOLKY), Míra (SMRT SI VYBÍRÁ), voják v pevnosti (DNY ZRADY), princův pobočník Vítek (TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU), recepční (JEZDEC FORMULE RISK), Pavel (OSUD JMÉNEM KAMILA), Mirek (DVACÁTÝ DEVÁTÝ), Honza (PROFESOŘI ZA ŠKOLOU), voják Lukáš (DVA MUŽI HLÁSÍ PŘÍCHOD), mladý dělník na Kladně (OSVOBOZENÍ PRAHY), Jiří (NOC KLAVÍRISTY), Čechura (BOTY PLNÉ VODY), příslušník VB (COŽ TAKHLE DÁT SI ŠPENÁT), poručík Filipec (ČAS PRACUJE PRO VRAHA), učitel ruštiny (SETKÁNÍ V ČERVENCI), Rais (KLUCI Z BRONZU), taxikář Valentin (film Studia FAMU KDYŽ SE PROŘEZÁVAJÍ ZOUBKY) a Honza (TA CHVÍLE, TEN OKAMŽIK).

V roce 1983 byly natočeny dva snímky, které se nakonec staly zcela posledním hereckým vystoupením Jaroslava Drbohlava v českém filmu. Stal se pacholkem v historické životopisné kronice o českém „učiteli národů“ Otakara Vávry PUTOVÁNÍ JANA AMOSE (1983) a poté záletným vysokoškolským asistentem Michalem v komediálně laděné moralitě SAMOROST (1983) režiséra Otakara Fuky. Herecky se zapojil i do malých epizodních postav v amerických (OPERACE „DAYBREAK“), slovenských (Zdenek ve SNEHU POD NOHAMI) a sovětských (válečný BOJ O MOSKVU, ve kterém se, až několik měsíců po své smrti, zjevil jako sovětský důstojník na stříbrném plátně zcela naposledy) filmových produkcí.

Drbohlav stihl také pracovat pro rozhlas („Filosofská historie“ nebo „Tichý Don“), televizi (HODINKY ŠLI PĚŠINKAMI, KLÍČOVÁ ZÁLEŽITOST, OBRAZ, ROZHOVOR, VRTKÝ KRÁL, OTEVŘI OČI, STRÁNKY Z DENÍKU, ULOUPENÝ SMÍCH, CO JE PLATNO KÁZAT, O ZAKLETÉ PRINCEZNĚ, PASTÝŘSKÁ POHÁDKA, CESTA KARLA IV. DO FRANCIE A ZPĚT a rovněž české seriály 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA, ARABELA a MALÝ PITAVAL Z VELKÉHO MĚSTA) a dabing (např. prostitut ve francouzské VÁLCE POLICAJTŮ z roku 1979). V posledních letech omezovala tohoto umělce v tvůrčí práci těžká cukrovka, kvůli které byl v posledních chvílích svého života slepý. Jaroslav Drbohlav zemřel předčasně na selhání jater 28. dubna 1985 v Praze ve věku pouhých třiceti osmi let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1985 Boj o Moskvu
1984 Štěstí (TV film)
1983 Putování Jana Amose
Samorost
1982 Giuditta (TV film)
1981 Burácení s Burácem (TV film)
Knedlíky (TV film)
Předeme, předeme zlatou nitku (TV film)
Ta chvíle, ten okamžik
1980 Když se prořezávají zoubky (studentský film)
Kluci z bronzu
Pastýřská pohádka (TV film)
1979 O zakleté princezně (TV film)
Čas pracuje pro vraha
1978 Kolombína (TV film)
Setkání v červenci
Sneh pod nohami
Zuby (TV film)
1977 Co je platno kárat, co je platno kázat (TV film)
Což takhle dát si špenát
Most (TV film)
Smrt paprsku (TV film)
Stránky z deníku (TV film)
Uloupený smích (TV film)
Šatna (TV film)
1976 Boty plné vody
Hadrián z Římsů (TV film)
Noc klavíristy
O stříbrném kamínku (TV film)
Vítek (TV film)
Zlaté pometlo (TV film)
1975 Dva muži hlásí příchod
Hodinky šly pěšinkami (TV film)
Operace "Daybreak"
Osvobození Prahy
Otevři oči (TV film)
Profesoři za školou
Ten kůň musí pryč (TV film)
1974 Dvacátý devátý
Osud jménem Kamila
Vrtkavý král (TV film)
1973 Dny zrady I.
Dny zrady II.
Jezdec formule risk
Tři oříšky pro Popelku
1972 My, ztracený holky
Rozhovor (TV film)
Smrt si vybírá
1970 Jsem nebe
Čekání (TV film)
1965 Škola hříšníků
1964 Obraz (TV film)
1963 Klíčová záležitost (TV film)
Spanilá jízda
1962 Kuřata na cestách
Černá dynastie
1961 Králíci ve vysoké trávě
1956 Jurášek
1955 Buďme připraveni

TV seriály

1982 Malý pitaval z velkého města (TV seriál)
Jupiter (E06)
1980 Arabela (TV seriál)
1979 30 případů majora Zemana (TV seriál)
Mimikry (S03E09)

Divadelní záznam

1981 Cesta Karla IV. do Francie a zpět (divadelní záznam)
1980 I chytrák se spálí (divadelní záznam)