foto

Bruce Leung

  • nar. 28.4.1948 (72 let)
    Guangdong, Čína

Biografie

Režisér, herec a akční choreograf Bruce Leung vl.jm. Siu Lung Liang je také známý jako Bruce Liang a narodil se 8.4.1948 v Hong Kongu. Je nejstarší ze svých dvanácti bratrů a jeho bratr je i známý akční režisér Tony Leung. Bojová umění se začal učit už jako dítě od svého otce, rovněž známého akčního choreografa Siu Chung Leunga. Bruce Leung je přeborník v Goyu Riu Karate a ve Wing Chun. Se svým otcem v roce 1973 vytvářeli akční choreografii pro Yasuaki Kuratu se kterým byl před kamerou také i často vidět.      

Ve filmu se poprvé objevil už v roce 1970 a šlo o maličké role ve filmech, kde jeho otec režíroval bojovou choreografii. Výrazněji na sebe upozornil filmem Call Me Dragon (1974) s Yasuaki Kuratou, kde naplno předvedl svůj bojový arzenál a vytvářel i akční choreografii. Některé zdroje uvádí, že Leung na sebe uvalil pozornost veřejnosti tím, že jednou rukou na ulici porazil 13 ozbrojených útočníků. Během 70.let se uplatnil i v subžánru bruceploitation, ale natáčel i se jmény jako Bolo Yeung, Sammo Hung, Angela Mao, Yasuaki Kuarata, Phillip Ko i s klony Bruce Leeho a často byl využíván režisérem Ng See Yuenem. V roce 1988 odjel z Hong Kongu na jednání do Číny, aby docílil zrušení zákazu jeho filmů v komunistické Číně. Dosáhl jen toho, že od roku 1988 už nesměl natáčet vůbec.

Šanci vrátit se do filmového průmyslu dostal až v roce 2004 v slavném a oceněném snímku Kung Fu Hustle, kde si poprvé v životě zahrál záporáka a s vervou natáčí úspěšné snímky s bojovou tématikou dodnes. Ke většině filmů vytvářel i akční choreografii a jako herec si zahrál ve více než 70 filmech. Prozatím jeho poslední zářez je snímek s Jetem Li  Badges of Fury (2013).

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky