foto

Prachya Pinkaew

  • nar. 2.9.1962 (58 let)
    Thajsko

Biografie

Thajský režisér, scénárista a producent se narodil 2.září 1962. Původně vystudoval architekturu na Nakhon Ratchasima Technology College. Na přelomu 80. a 90. let, ale zahájil svoji kariéru, nejprve režírováním hudebních videoklipů, později se dostal i k filmu. Jako pomocný režisér spolupracoval například na thajských filmech RAWNG TAH LAEP PLAEP(1992) nebo GOET IIK THII TAWNG MII THEU(1995). V r.1998 založil vlastní produkční společnost Baa-Ram-Ewe, jenž je podepsána pod bezmála dvaceti dalšími filmovými tituly.

V roce 2003 pak po čtyřech letech usilovné práce přivádí na plátna kin svůj první celovečení film, který sám režíroval, produkoval a je i spoluautorem scénáře. Jedná se o akčně-dobrodružný snímek ONG-BAK, při jehož natáčení spojil síly s uznávaným choreografem akčních scén a trenérem thajského boxu Pannou Rittikraiem. Film se stal obrovským kasovním hitem a objevil pro akční žánr do té doby neznámého herce a kaskadéra Tony Jaa.

Následně Pinkaew opět ve spolupráci s Pannou Rittikraiem a Tonym v hlavní roli natáčí svůj druhý a podobně zaměřený počin TOM YUM GOONG(2005), jenž rovněž sklízí veliký úspěch. A jméno Prachyi Pinkaewa začíná být známé i mimo Thajsko. V r.2008 pak přichází se svým dalším projektem CHOCOLATE. Jedná se znovu o akční snímek s jedinečnými bojovými scénami, kde jsou využity techniky tradičního thajského boxu. Tentokrát je však ústředním hrdinou dívka, v podání mladé thajské herečky JeeJi Yanin.

Do budoucna má pak Prachya Pinkaew natáčet další film s Tonym Jaa v titulní roli s názvem SWORD a bude se podílet jako producent na dlouho připravovaném druhém dílu ONG-BAKU, jenž by měl Tony režírovat sám. V r.2007 byl Prachya zvolen prezidentem Thajské asociace filmových režisérů a v současné době se jedná o jednu z nejdůležitějších osobností ve světě filmů z jihovýchodní Asie.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2013 The Stunt

Fanoušci tvůrce