foto

Vladimír Jiránek

  • nar. 6.6.1938
    Hradec Králové, Československo
  • zem. 6.11.2012 (74 let)
    Praha, Česko

Biografie

Vladimír Jiránek se narodil v červnu 1938 v Hradci Králové. Přitahovala ho literatura a angličtina, a proto se rozhodl pro studium žurnalistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Během vysokoškolského studia dokonce pracoval v novinách vydávaných ROH. V téže době už ale začal kreslit a přivydělával si po hospodách kresbou portrétů řidičů a jejich rodinných příslušníků. Tíhl ke karikatuře a vzhledem k panujícím politickým poměrům se rozhodl upřednostnit život kreslíře na volné noze před prací novináře v totalitním Československu. Pracoval postupně pro řadu periodik, jako byl Dikobraz, Reportér, Literární noviny, Mladý svět či Melodie. Jako karikaturista se významně angažoval během roku 1968 a následkem toho nemohl na počátku normalizace několik let publikovat.

Útočiště našel v Krátkém filmu Praha, kde se začal věnovat kreslenému filmu. K němu ho přivedl významný český režisér Václav Bedřich. Ten si ho jako výtvarníka vybral např. ke svým snímkům AUTOMATIC (1973), PIVO PŘES ULICI (1974), DOBRÉ JITRO, VÝLET, ŠŠŠ (1975) či DĚKUJEME, PÁNOVÉ (1976). Filmařině se Jiránek intenzivně věnoval více než deset let, ať už jako výtvarník, scénárista nebo režisér. Spolupracoval se studiem kresleného filmu Bratři v triku a studiem AIF. Za své krátkometrážní snímky získal řadu významných ocenění doma i v zahraničí. Nejvýznamnější byl patrně Zlatý medvěd na Berlinale 1978 za snímek CO JSME UDĚLALI SLEPICÍM. Mimo jiné natočil ZPRÁVU O STAVU CIVILIZACE, OLYMPIJSKÝ OHEŇ (1. cena na filmovém festivalu v Rennes v roce 1984), JAM-SESSION nebo COMPUTERLAND. Filmoví diváci si ale Jiránkův nezaměnitelný kreslířský rukopis spojují zejména s populárním večerníčkem BOB A BOBEK, KRÁLÍCI Z KLOBOUKU. Podílel se rovněž na večerníčku PAT A MAT.

V 80. letech se Jiránek opět vrátil ke karikatuře. Ve svých počátcích vyšel z tvorby Američana Saula Steinberga, ale záhy si vytvořil svůj osobitý rukopis, pro který je typická jednoduchá nedokončená linka, umění zkratky a myšlenkově bohatý podtext. Po pádu komunismu pracoval např. pro Lidové noviny, MF Dnes, Hospodářské noviny nebo Reflex. Na internetu se jeho kresby objevovaly na stránkách Neviditelného psa.

Vladimír Jiránek je významným ilustrátorem knih (Jak jsem bránil přírodu, Parkinsonovy zákony, Zákaz vjezdu do ráje, Stará dáma se baví a mnohé další). Je autorem 11 knih kreseb a spoluautorem knihy Proti blbé náladě. Své kresby vystavoval v řadě měst doma i v zahraničí. Mimo jiné je i autorem obrázku brontosaura, který se u nás svého času stal logem ekologického hnutí. V roce 1988 získal cenu Karla Poláčka a v roce 2005 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

Milan "gudaulin" Černý

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2005 Večerníček má narozeniny (TV pořad)
1988 Čaj pro dva (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky