foto

Tereza Pokorná-Herzová

  • nar. 24.10.1960 (60 let)
    Praha, Československo

Biografie

Herečka a tanečnice Tereza Pokorná-Herz se narodila 24. října 1960 v Praze. Odmala navštěvovala balet, který později studovala na konzervatoři v tanečním oddělení. Bavilo ji také herectví, dostávala nabídky z televize, zejména do pohádek, kde ztvárňovala křehké až éterické víly nebo princezny. I přes nabídku do Národního divadla, zvolila angažmá v Laterně magice, kde jako sólistka působila šest let a mohla tu lépe uplatnit své taneční umění. Hrála a tančila též v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle na Vinohradech.

Velkou filmovou roli dostala ve snímku Karla Kachyni LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979), která jí vynesla Cenu kritiky za ženský herecký výkon na filmovém festivalu v Kolumbii. Vyšší pozornost si získala též v dramatu POSLEDNÍ MEJDAN (1984). V televizi mimo pohádek zaujala filmy STAROŽITNÍKŮV KRÁM (1980) nebo ŽIVOT A SMRT MALÍŘE PETRA JANA B. (1986), kde hrála roli prostitutky. Zlomovým momentem pro její život se stala nabídka do filmu KOUZELNÉ GALOŠE (1986), při kterém se seznámila s režisérem Jurajem Herzem. Začali spolu žít a v roce 1987 společně emigrovali do Německa. I zde natočila několik filmů a také seriál GAGMAN (1987). Naposledy se objevila v TV filmu TAJNÉ SNY (2004), opět pod taktovkou manžela.

Tereza pracovala mj. jako asistentka režie nebo choreografka. Po roce 1989 se často vracela do Prahy a ve znovuobnoveném divadle Na Fidlovačce se představila v komedii Blboun, pod režisérským vedením svého muže. Nyní se věnuje také psané publicistice, střídavě působí v Česku a Německu. S manželem Jurajem Herzem má dceru Annelii (nar. 1988). V roce 2011 bylo manželství rozvedeno. Aktuálně má našlápnuto na post režisérky, založila uměleckou galerii Azeret, dlouhodobě inklinuje k esoterice.

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2008 Hvězdný reportér (TV pořad)
2004 Vladimír Menšík - 75 (TV pořad)
1997 Úsměvy (TV pořad)

Fanoušci tvůrce