foto

Jeff Anderson

  • nar. 21.4.1970 (50 let)
    Monmouth County, New Jersey, USA

Biografie

Jeffrey Allan Anderson, přezdívaný "Heff A" a narozený v okrese Monmouth County ve státě New Jersey, šel po střední škole pracovat pro telekomunikační firmu AT&T (American Telephone and Telegraph) a také krátce navštěvoval kurzy architektury na New Jersey Institute of Technology. Na té střední škole byl jeho spolužákem později známý režisér Kevin Smith, který Jeffa brzy zlákal k filmu. Jeff se stal jeho takřka dvorním hercem, a podobně jako jeho kolega Brian O'Halloran hraje ve Smithových filmech téměř pořád tu stejnou postavu - a to prodavače Randala Gravese (na rozdíl od Briana, který většinou ztvárňuje Danta Hickse).

Je znám tím, že ačkoli je role Randala založena na dialozích, Jeff jej většinou (a v prvních Mladých mužích za pultem neustále) hraje se žvýkačkou v puse. Patří to prý k Randalově osobnosti a Jeffa to uklidňuje na scéně. Jeff ovšem nehrál ve všech Smithových filmech, ve Flákačích (Mallrats) jen zkoušel na roli Brodieho Bruce a velmi miluje film Hledám Amy (Chasing Amy). Nenávidí na něm jen to, že v něm nehrál.

Mimo Smithovy filmy byl Jeff ještě obsazen v dramatu Love 101 Adriana Fulleho a hrál hlavní roli v romantické komedii Now You Know, kterou též režíroval a napsal k ní scénář.

Jeff byl od roku 1995 deset let ženatý s Lisou Spoonhauer, kterou poznal při natáčení Mladých mužů za pultem, ale manželství skončilo rozvodem.

Jeff se odstěhoval z New Jersey do Los Angeles, kde v Hollywoodu vlastní malou produkční společnost a také podniká v obchodu a dovozu kachlíků. Je velkým fanouškem herečky Natalie Portman a (americko)fotbalového týmu Denver Broncos ze státu Colorado.

Byl nominován na cenu Independent Spirit Award za nejlepší debut. V současnosti pracuje na svém dalším filmu Marry Me to Death a také hraje na bubny.

Jan "Honza dAve" DAVID

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2002 Now You Know

Fanoušci tvůrce