foto

Nikolaj Čerkasov

  • nar. 27.7.1903
    Petrohrad, Ruské impérium
  • zem. 14.9.1966 (63 let)
    Moskva, Rusko, Sovětský svaz

Biografie

Zpočátku to vypadalo, že půjde docela jinou cestou - v šestnácti letech zpíval v petrohradském Mariánském divadle opery a baletu ve sboru, takže byl nablízku proslulému Fjodoru Šaljapinovi. Nakonec ale převládl jeho zájem o film, v němž se poprvé objevil v roce 1926 v epizodní roličce francouzského holiče ve filmu CAR A BÁSNÍK.

Rozhodující pro jeho další kariéru bylo absolvování Institutu scénického umění, kde do jeho kariéry výrazně zasáhl profesor Vladimir Maximov. Po několika komparzních rolích si zahrál i v jednom z prvních sovětských zvukových filmů HORKÉ PENÍZE. Zatím ztělesňoval většinou komické postavy, toto období vyvrcholilo filmem Verneovou adaptací románu DĚTI KAPITÁNA GRANTA, kde hrál roztržitého profesora Paganela.

Zlom přichází s hlavní rolí dramatu PROFESOR POLEŽAJEV. Čerkasov hraje sedmdesátiletého vědce, kterého ve svých třiatřiceti letech ztvárnil dle dobových kritik osobitým způsobem. Tím se mu otevírá cesta k režiséru Ejzenštejnovi, a ten objevuje Nikolajovy schopnosti ztvárnit postavy v tragédiích. Výsledkem jejich spolupráce byl velkofilm ALEXANDER NĚVSKIJ, své kvality předvedl i krátce po II. světové válce, kdy s Ejzenštejnem spolupracoval na IVANU HROZNÉM. Mezi jeho další vynikající role patřil DON QUIOTE, kterého s úspěchem hrál i v divadle.

Čerkasov byl nejen filmovým, ale i divadelním hercem, po II. světové válce byl zvolen jako poslanec Nejvyššího sovětu SSSR. Činný byl i literárně. Zemřel ve věku 63 let v tehdejším Leningradě (dnešní Petrohrad).

Robert "Robbi" Pavelka