foto

Timothy Treadwell

  • nar. 29.4.1957
    Long Island, New York, USA
  • zem. 6.10.2003 (46 let)
    Katmai National Park, Alaska, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Timothy Treadwell, vlastním jménem Timothy Dexter, se narodil 29. dubna 1957 v Long Island ve státě New York. Je znám především pro svou vášeň pro pozorování a dokumentování medvědů v jejich přirozeném prostředí. Uspořádal 13 několikaměsíčních výprav do národního parku Katmai na Aljašce, než se mu jeho vášeň stala osudnou.

V mládí se pokoušel prosadit ve filmu. Na castingu pro americký sitcom NA ZDRAVÍ (1982) skončil hned za Woody Harrelsonem. Nepovažoval to však za úspěch a velmi ho to poznamenalo pro další život a postupně propadl alkoholismu, ze kterého ho vyléčila až jeho vášeň pro přírodu a medvědy grizzly. Paradoxně ta mu nakonec přinesla trochu slávy v podobě účinkování v NOČNÍ SHOW DAVIDA LETTERMANA v letech 2001/2002.

Treadwell založil organizaci Grizzly People, která se zaměřovala na ochranu medvědů grizzly a jejich přirozeného prostředí. Byl také spoluautorem knihy „Mezi medvědy grizzly: Život s divokými medvědy na Aljašce" a přednášel o medvědech na mnoha školách po celých USA.

Největší pozornosti se mu však paradoxně dostalo až díky jeho tragickému konci. Na podzim v roce 2003 byl spolu se svou přítelkyní Amie Huguenardovou rozsápán medvědem v jejich táboře na Aljašce. O jeho osobnosti a životě mezi medvědy natočil významný německý režisér Werner Herzog ceněný životopisný dokument GRIZZLY MAN (2005), kde hojně využil Timothyho vlastní komentovaný filmový materiál z jeho pobytů na Aljašce, který Timothy natáčel v průběhu několika posledních let. Na základě tohoto původního materiálu byl později natočen také seriál GRIZZLY MAN DIARIES (2008).

Pavel "Ombak▼Penari" Jelínek

Herecká filmografie

Dokumentární

2008 The Grizzly Man Diaries (TV seriál) - a.z.
2005 Grizzly Man - a.z.

TV pořady

1993 Noční show Davida Lettermana (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace