foto

Erykah Badu

  • nar. 26.2.1971 (50 let)
    Dallas, Texas, USA

Biografie

Erica Abi Wright známá pod pseudonymem Erykah Badu je zpěvačka, producentka, veřejná aktivistka, herečka a držitelka hudební ceny Grammy Award. V hudbě se specializuje na R&B, hip-hop a jazz. Je průkopkyní subžánru zvaného neo-soul a někdy je označována jako „First Lady of Neo-Soul" nebo „Queen of Neo-Soul".

Erykah Badu se narodila v Dallasu ve státě Texas. Její matka ji sama vychovala spolu se sourozenci Jabbadem a sestrou Nayrok, když je jejich otec William Wright Jr. opustil ve velmi raném věku. O děti se starala i jejich babička a to vždy, když jejich matka Kolleen Maria Wright /roz.Gipson/ účinkovala v různých divadelních projektech. Ovlivněna matkou, objevila se malá Erica již ve svých čtyřech letech na prknech Dallas Theatre Centre. Ve 14 letech si mění jméno na Erykah a věří, že se jedná o původní jméno otroků. Badu je její oblíbený jazzový druh zpěvu a také jméno pro 10. dítě v africkém kmeni Akanů v Ghaně.

Po absolvování střední školy Booker T.Washington High School for the Performing and Visual Arts, odchází Badu studovat černošskou univerzitu zaměřenou na historii Grambling State University. Nicméně se plně soustředí na hudbu a z univerzity odchází v roce 1993. Učí drama a tanec pro děti na South Dallas Cultural Centre. Se svým bratrancem Robertem "Free" Bradfordem pracuje a cestuje po celém Texasu a v 19-ti natáčí své první demo Country Cousin, které zaujme Kedara Massenburga, který Badu přemluví k duetu s D'Angelem a následně s ní sepíše smlouvu na nahrávku s Universal Records.

Co se filmové stránky jejího uměleckého života týče, objevila se Badu v hudební komedii BLUES BROTHERS 2000 s Danem Aykroydem, Johnem Goodmanem a Arethou Franklin, v romantickém dramatu THE CIDER HOUSE RULES /1999/, kde hrála postavu Rose Rose, v teenagerském filmu režírovaném Davidem Duchovnym HOUSE OF D /2004/, kde ztvárnila postavu Lady Bernadette, v  dokumentu BEFORE MUSIC DIES /2006/ a v dalším dokumentu Davea Chapellea DAVE CHAPELLE'S BLOCK PARTY /2005/. V nezávislém filmu BOBBY ZERO účinkovala v hlavní roli spolu s hercem Mosem Defem. Objevila se také krátce v sitcomu GIRLFIENDS /2000-2008/.

V roce 2000 získala cenu Black Reel Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu The Cider House Rules a v roce 2003 získala tutéž cenu v kategorii nejlepší píseň – Brown Sugar. V roce 2000 byla nominována na cenu Golden Satellite Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za film The Cider House Rules a tentýž rok byla také nominována spolu s celým hereckým štábem z filmu The Cider House Rules na cenu Screen Actors Guild Award pro nejlepší výkon hereckého obsazení tohoto filmu.

Badu dělí svůj čas pobytem mezi Dallasem a čtvrtí Brooklyn v New Yorku. Badu má tři děti. Nejstaršího syna Sevena Siriuse Benjamina /1997/ má s rapperem Andrém 3000 ze skupiny Outkast. Tento vztah jej inspiroval ke známé písni „Ms.Jackson". V letech 2000 až 2002 randila s rapperem Commonem. V roce 2004 se Badu narodila dcera Puma Sabti Curry. Jejím otcem je rapper D.O.C, původem z Dallasu. V roce 2009 dala Badu život svému třetímu dítěti, holčicce jménem Mars Merkaba Thedford, kterou má se svým dosavadním přítelem rapperem Jayem Electronicem.

Pro módního návrháře Toma Forda je prý jednou z "posledních múz" a Badu byla reklamní tváří pro jeho parfém White Patchouli.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Host