foto

Erykah Badu

  • nar. 26.2.1971 (48 let)
    Dallas, Texas, USA

Biografie

Erica Abi Wright známá pod pseudonymem Erykah Badu je zpěvačka, producentka, veřejná aktivistka, herečka a držitelka hudební ceny Grammy Award. V hudbě se specializuje na R&B, hip-hop a jazz. Je průkopkyní subžánru zvaného neo-soul a někdy je označována jako „First Lady of Neo-Soul" nebo „Queen of Neo-Soul".

Erykah Badu se narodila v Dallasu ve státě Texas. Její matka ji sama vychovala spolu se sourozenci Jabbadem a sestrou Nayrok, když je jejich otec William Wright Jr. opustil ve velmi raném věku. O děti se starala i jejich babička a to vždy, když jejich matka Kolleen Maria Wright /roz.Gipson/ účinkovala v různých divadelních projektech. Ovlivněna matkou, objevila se malá Erica již ve svých čtyřech letech na prknech Dallas Theatre Centre. Ve 14 letech si mění jméno na Erykah a věří, že se jedná o původní jméno otroků. Badu je její oblíbený jazzový druh zpěvu a také jméno pro 10. dítě v africkém kmeni Akanů v Ghaně.

Po absolvování střední školy Booker T.Washington High School for the Performing and Visual Arts, odchází Badu studovat černošskou univerzitu zaměřenou na historii Grambling State University. Nicméně se plně soustředí na hudbu a z univerzity odchází v roce 1993. Učí drama a tanec pro děti na South Dallas Cultural Centre. Se svým bratrancem Robertem "Free" Bradfordem pracuje a cestuje po celém Texasu a v 19-ti natáčí své první demo Country Cousin, které zaujme Kedara Massenburga, který Badu přemluví k duetu s D'Angelem a následně s ní sepíše smlouvu na nahrávku s Universal Records.

Co se filmové stránky jejího uměleckého života týče, objevila se Badu v hudební komedii BLUES BROTHERS 2000 s Danem Aykroydem, Johnem Goodmanem a Arethou Franklin, v romantickém dramatu THE CIDER HOUSE RULES /1999/, kde hrála postavu Rose Rose, v teenagerském filmu režírovaném Davidem Duchovnym HOUSE OF D /2004/, kde ztvárnila postavu Lady Bernadette, v  dokumentu BEFORE MUSIC DIES /2006/ a v dalším dokumentu Davea Chapellea DAVE CHAPELLE'S BLOCK PARTY /2005/. V nezávislém filmu BOBBY ZERO účinkovala v hlavní roli spolu s hercem Mosem Defem. Objevila se také krátce v sitcomu GIRLFIENDS /2000-2008/.

V roce 2000 získala cenu Black Reel Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu The Cider House Rules a v roce 2003 získala tutéž cenu v kategorii nejlepší píseň – Brown Sugar. V roce 2000 byla nominována na cenu Golden Satellite Award pro nejlepší herečku ve vedlejší roli za film The Cider House Rules a tentýž rok byla také nominována spolu s celým hereckým štábem z filmu The Cider House Rules na cenu Screen Actors Guild Award pro nejlepší výkon hereckého obsazení tohoto filmu.

Badu dělí svůj čas pobytem mezi Dallasem a čtvrtí Brooklyn v New Yorku. Badu má tři děti. Nejstaršího syna Sevena Siriuse Benjamina /1997/ má s rapperem Andrém 3000 ze skupiny Outkast. Tento vztah jej inspiroval ke známé písni „Ms.Jackson". V letech 2000 až 2002 randila s rapperem Commonem. V roce 2004 se Badu narodila dcera Puma Sabti Curry. Jejím otcem je rapper D.O.C, původem z Dallasu. V roce 2009 dala Badu život svému třetímu dítěti, holčicce jménem Mars Merkaba Thedford, kterou má se svým dosavadním přítelem rapperem Jayem Electronicem.

Pro módního návrháře Toma Forda je prý jednou z "posledních múz" a Badu byla reklamní tváří pro jeho parfém White Patchouli.

Lukáš "gatuso" Častulík

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2003 Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
1997 Chris Rock Show, The (TV pořad)
1993 Noční show Davida Lettermana (TV pořad)
1992 Noční Show Jaye Lenoe (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace