foto

Zdeněk Mucha

  • nar. 7.4.1946 (71 let)
    Michálkovice, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Herec Zdeněk Mucha většinu své herecké dráhy zasvětil práci v západočeských oblastních divadlech, což se do značné míry podepsalo na jeho sporadickém výskytu ve filmu a televizi. Pochází ze severní Moravy, narodil se v Michálkovicích (dnes součást Ostravy). Přípravu k herectví získal studiem v Brně na JAMU, které dokončil v roce 1968. Hned po absolutoriu nastoupil do Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, kde setrval bezmála dvacet let (1968-1985), jednu sezónu tady byl i šéfem uměleckého souboru (1982-1983).

Před kamerou stál Zdeněk Mucha poprvé v rámci natáčení filmu DNY ZRADY (1973), později hrál v jednom z dílů TŘICETI PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1977), pak se objevil v menších rolích vojáků v několika filmech z historie i současnosti, v BALADĚ PRO BANDITU (1978) hrál nevelkou úlohu četníka. V roce 1985 opustil Zdeněk Mucha Karlovy Vary a další tři roky byl umělcem na volné noze, pohostinsky ale vystupoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nakonec v roce 1988 získal stálé angažmá a na této scéně působí dodnes. Nabídku do Plzně uspíšilo jeho hostování v historické hře Vy jste Jan, od té doby na plzeňském jevišti odehrál desítky stěžejních postav domácího i světového repertoáru. Kromě titulních rolí v dramatickém žánru (Othello, Tomáš Beckett, Kde kukačka hnízdo má) dostal výrazný prostor i v komediích (Jedenácté přikázání, Poprask na laguně, ze současné tvorby jsou to například hry Antonína Procházky).

I další spolupráce Zdeňka Muchy s filmem a televizí se odehrávala jen ve formátu vedlejších, často i bezejmenných rolí. Z těch známějších filmů připomeňme KOPYTEM SEM, KOPYTEM TAM (1988) nebo DISCOPŘÍBĚH 2 (1991), v několika dětských titulech hrál menší role otců, objevil se i v některých televizních seriálech. Zatím naposledy jsme se s ním mohli setkat v postavě starého kuchaře v televizní pohádce O KRÁLOVSTVÍ Z NUDLÍ A ŠTĚSTÍ BEZ KONCE (2009). Kromě toho často spolupracoval také s plzeňským rozhlasovým studiem.

Manželkou Zdeňka Muchy je jeho kolegyně z plzeňského divadla, herečka Dana Píchová (*1946).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace