foto

Sandahl Bergman

  • nar. 14.11.1951 (69 let)
    Kansas City, Missouri, USA

Biografie

Uhrančivá a sošná blonďatá tanečnice, kaskadérka a herečka Sandahl Bergman proslula řadou rolí v béčkových filmech 80. a 90. let. Narodila se 14. listopadu 1951 v Kansas City, Missouri a svou hereckou kariéru zahájila štěkem v televizní komedii HOW TO PICK UP GIRLS (1987). Přes taneční výstupy ve slavných muzikálech ALL THAT JAZZ (1979) a XANADU (1980) se proštěkala až ke své první regulérní a zároveň nejslavnější roli barbarské bojovnice Valerie z Miliusova fantasy snímku s Arnoldem Schwarzeneggerem, CONAN BARBAR (1982). Mimochodem byla první herečkou, se kterou měl Arnold na filmovém plátně milostnou scénu.

Na CONANA navázala o tři roky později jinou fantasy z pera Roberta E. Howarda RUDÁ SONJA (1985), opět s Arnoldem. Původně jí byla nabídnuta titulní role Sonji, ale Sandahl radši ztvárnila hlavní zápornou postavu, zlou královnu Gedren. Ještě před SONJOU se objevila ve slaboduché post-apokalyptické fantasy SHE (1985) a po ní zabředla do těžce béčkových vod, ze kterých se už nevynořila. Z jejích známějších snímků jmenujme lechtivou komedii ŠKOLA LETUŠEK (1986), další post-apokalyptický trash HELL COMES TO FROGTOWN (1987) či bizarní horor ICE CREAM MAN (1995).

Několikrát přitom spolupracovala s vyhlášenými béčkaři-céčkaři jako byli Fred Olen Ray (INNER SANCTUM II), tvůrce perel jako HVĚZDNÝ KRIMINÁL: ÚTĚK, král erotických thrillerů Gregory Dark (BODY OF INFLUENCE), David A. Prior (ZBĚSILEC), který nám přinesl klenoty jako SMRTELNÁ KOŘIST či INVASION FORCE, Craig R. Baxley (REVENGE ON THE HIGHWAY), režisér ACTION JACKSON a CHLADNÝ JAKO KÁMEN nebo béčkařský bůh Jim Wynorski (ÚTOK).

Josef "choze" Blažek

Herecká filmografie

Host

TV pořady

1983 The 55th Annual Academy Awards (TV pořad)
1965 The Dean Martin Show (TV pořad)
1962 The Tonight Show Starring Johnny Carson (TV pořad)

Fanoušci tvůrce