foto

Ivo Palec

  • nar. 11.4.1933
    Hradec Králové, Československo
  • zem. 16.12.2010 (77 let)
    St. Remy, Provence, Francie

Biografie

Ivo, respektive Ivan Palec, pochází z Hradce Králové, vystudoval herectví na DAMU (1955) a své první angažmá získal ve Východočeském divadle v Pardubicích (1955-1957). Pak přešel do Prahy a hrál v Divadle Jiřího Wolkera (1957-1958) a v Divadle S. K. Neumanna (1959-1962). Zatímco již na konci 50. let se stal známým filmovým hercem, těžiště své práce viděl především v divadle. V tomto směru našel životní uplatnění na scéně Divadla Na zábradlí (1962-1968) pod režijním vedením Jana Grossmana a vynikl například ve hrách Čekání na Godota nebo Proces.

Hned po svém příchodu do Prahy byl Ivo Palec obsazen do tří filmů (ŠTĚŇATA; SNADNÝ ŽIVOT; KONEC JASNOVIDCE, všechny tři tituly z roku 1957). Vzápětí se stal vyhledávaným představitelem současných mladých mužů a hned v následujícím roce dostal hlavní roli v komedii HLAVNÍ VÝHRA (1958), která byla ve své době velice populární, do dnešních dnů však její potenciál značně vyprchal. Také v následujících letech dostával Palec poměrně velké role (KASAŘI, 1958; ZKOUŠKA POKRAČUJE, 1959), osobně si pak dodnes cení postavy začínajícího venkovského lékaře ve filmu VŠUDE ŽIJÍ LIDÉ (1960), při jehož natáčení spolupracoval se Zdeňkem Štěpánkem. S nástupem šedesátých let začal význam Palcových rolí klesat, nicméně nadále točil několikrát ročně, navázal také spolupráci s televizí. Naposledy se objevil v hudebním filmu BYLO ČTVRT A BUDE PŮL (1968).

Ivo Palec v roce 1968 emigroval do Francie, což souviselo s jeho divadelní prací. V této době začal Jan Grossman číst na jevišti Divadla Na zábradlí německé divadelní texty, Václav Havel četl anglické, chyběl však interpret pro reprodukci francouzských kusů. Palec se svým zájmem o literaturu proto odjel do Paříže, kde se chtěl zdokonalit ve francouzštině. Po sovětské okupaci v srpnu 1968 se již nevrátil a zůstal ve Francii natrvalo. Rezignoval na hereckou kariéru, v zahraničí se o to ostatně ani nepokusil, nicméně nadále zdokonaloval svou francouzštinu a nakonec vystudoval filozofii a historii na Sorbonně. Oklikou se nakonec k divadelní práci vrátil, na popud přítele, taktéž českého emigranta, začal vyrábět loutky, později i hrál loutkové divadlo, sám také psal scénáře. V 80. letech přeložil do francouzštiny Havlovu Žebráckou operu a podařilo se mu ji prosadit na divadelní festival v Avignonu, kde pak následně hrál každý rok v jednom představení. K filmování se dostal již jen jednou, díky Miloši Formanovi, v jehož historickém filmu VALMONT (1989) si zahrál menší roli komorníka.

Po pádu komunistického režimu byl vyzván ke spolupráci bratry Formanovými a hrál v jejich představeních, později byl pak průvodcem dokumentárního televizního seriálu ČESKOSLOVENSKO VE ZVLÁŠTNÍCH SLUŽBÁCH (2002). Ivo Palec dnes žije na Korsice.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky