Reklama

Reklama

Martin Růžek

Martin Růžek

nar. 23.09.1918
Červený Kostelec, Rakousko-Uhersko

zem. 18.12.1995 (77 let)
Praha, Česko

Biografie (1)

Martin Růžek, vlastním jménem Erhard Martin, se narodil 23. září 1918 v malém podkrkonošském Červeném Kostelci do rodiny obchodníka a výrobce sukna. Svůj pseudonym (později jako svoje zákonné jméno) si vybral v roce 1945 na počest svého strýce, důstojníka, kterého za války nacisté zavraždili. V roce 1930 se s ovdovělou matkou odstěhoval do Hradce Králové, kde studoval gymnázium a hrál v ochotnickém kroužku. V roce 1934 odešel do Prahy, odmaturoval na pražské reálce… (více)

Zajímavosti (16)

  • Jeho velkým koníčkem byl fotbal. Byl vášnivým slávistou a v letech 1965–1983 působil jako předseda Klubu přátel Slavie. (raininface)

Galerie (254)

Reklama

Herec

Filmy
1994

V erbu lvice

1993

Sedmero krkavců (TV film)

1992

Ecce Constantia (TV film)

 

Noc pastýřů (TV film)

 

Sněhurka (TV film)

 

Život a dílo skladatele Foltýna (TV film)

1990

Jak s Kubou šili všichni čerti (TV film)

 

O Janovi a podivuhodném příteli (TV film)

1989

Evropa tančila valčík

Reklama

Reklama

 

Neplač přírodo, já za to nemohu (TV film)

1988

Bronzová spirála (TV film)

 

Rudolf II. (TV film)

1987

Přátelé Bermudského trojúhelníku

1986

Pokus o izolaci viru N (TV film)

1985

Lyžař v parném léte (TV film)

 

Případ Platfus (TV film)

 

Veronika

1984

Aféra Fénix (TV film)

 

Komediant

 

Kouzelníkův návrat

 

Odhalení jednoho spiknutí (TV film)

1983

Nuž, brány dokořán již otevřete...! (TV film)

1982

Diplomat (TV film)

 

Farma (TV film)

 

Má láska s Jakubem

 

Posedlost (TV film)

 

Poslední propadne peklu

 

Předehra (TV film)

 

Příhody pana Příhody

 

Tři cesty k domovu (TV film)

 

Velké malé vody (TV film)

1981

Konečné rozhodnutí (TV film)

 

Pohádka o mokrosuchém štěstí (TV film)

 

Příjemce platí v dolarech (TV film)

 

V zámku a podzámčí (TV film)

 

Štědrý den bratří Mánesů (TV film)

1980

1. máj 1890

 

Hra o královnu

 

Královská hra (TV film)

 

Plná bílá čára (TV film)

1979

Causa Králík

 

Na dvoře vévodském (TV film)

 

Nositelé zeměkoule (TV film)

 

Pan Vok odchází

 

Ve věci J. R. Oppenheimera (TV film)

 

Zmizení herce Bendy (TV film)

1978

Babička je ráda (TV film)

 

Lakomec (TV film)

 

Rána jistoty (TV film)

 

Smrt císaře a krále Karla IV. (TV film)

 

Tajemství Ocelového města

 

Tři na lavičce (TV film)

 

Čarovné prstýnky (TV film)

1977

Adéla ještě nevečeřela

 

Paličova dcera (TV film)

 

Smuteční hudba za padlé hrdiny (TV film)

 

Vítězný lid

1976

Běž, ať ti neuteče

 

Milenci z kiosku (TV film)

 

O třech bratřích (TV film)

 

Odysseus a hvězdy

 

Paleta lásky

 

Poslední exil (TV film)

 

Tady bude město (TV film)

 

Taková divná ženská (TV film)

 

Člověk odjinud (TV film)

1975

Akce v Istanbulu

 

Páni kluci

 

Sarajevský atentát

 

Tobě hrana zvonit nebude

 

Tři vstupenky na Strahov (TV film)

1974

Bellinzonova pyramida (TV film)

 

Dobrodružství s Blasiem

 

Hop, děti, do života (TV film)

 

Královský gambit (TV film)

 

O Emínce a Havlíčkovi (TV film)

 

Příliš zelené jaro (TV film)

1973

Hvězda první velikosti (TV film)

 

Obhájce (TV film)

 

Pokus o vraždu

 

Příští léto v Locarnu (TV film)

 

Vysoká modrá zeď

 

Větrné moře

 

Známost sestry Aleny

1972

Jak to bylo v Únoru? (TV film)

 

Kamenný kvítek (TV film)

 

Konec knihy VI. (TV film)

 

Kronika žhavého léta

 

Královna Černá růže (TV film)

 

Lupič Legenda

 

Michelup a motocykl (TV film)

 

Silnice (TV film)

 

Slečna Golem

 

Záhada červeného pudru (TV film)

1971

Jak se dělá televizní soutěž (TV film)

 

Kat nepočká (TV film)

 

Král, kejklíř a hvězdář (TV film)

 

Návrat pana Ryšánka (TV film)

 

Princ a chuďas (TV film)

 

Pět mužů a jedno srdce

 

Slečnám nic nevadí (TV film)

1970

Honoré de Balzac (TV film)

 

Kapacita (TV film)

 

Pinocchiova dobrodružství II. (TV film)

 

Pěnička a Paraplíčko

 

Svatá hříšnice

 

Za ranních červánků (TV film)

1969

Buřič Jejího Veličenstva (TV film)

 

Kladivo na čarodějnice

 

Neohrožený Mikeš (TV film)

 

Obr z Černé skály (TV film)

 

Obžalovaná (TV film)

 

Rozhovor před smrtí (TV film)

 

Smrt počestné paní (TV film)

1968

Dick Whittington (TV film)

 

Farářův konec

 

Jegor Bulyčov (TV film)

 

Královský omyl

 

Na Žižkově válečném voze

 

Pražské noci

 

Třináctá komnata

 

Všichni dobří rodáci - vypravěč

 

Zločin v duhovém zálivu (TV film)

1967

Amatér (TV film)

 

Dita Saxová

 

Děvčátko s petrklíči (TV film)

 

Happy end

 

Marketa Lazarová

 

Pinocchiova dobrodružství (TV film)

 

Soud pana Havleny (TV film)

 

Tajemství Viléma Storitze (TV film)

 

Věštba z ruky (TV film)

 

Ženitba (TV film)

1966

Hoře z rozumu (TV film)

 

Lidé z maringotek

 

Maigret a smutný Alfréd (TV film)

 

Martin a devět bláznů

 

Martin a červené sklíčko

 

Nahá pastýřka

 

Spravedlnosti se meze nekladou (TV film)

 

U telefonu Martin

1965

Fotbal

 

Konec velké epochy (TV film)

 

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (TV film)

 

Trapné povídky (TV film)

 

Volejte Martina

 

Ztracená tvář

1964

Hvězda zvaná Pelyněk

 

Kdyby tisíc klarinetů

 

Máte rádi Mozarta? (TV film)

 

Příběh dušičkový

 

Skok do tmy

 

Strakatí andělé

 

Zpívali jsme Arizonu

 

Záhadný pan Hyde (TV film)

1963

Barnabášek (TV film)

 

Bez svatozáře

 

Hlídač dynamitu

 

Smrt si říká Engelchen

 

Spanilá jízda

 

Tři chlapi v chalupě

 

Ďábelská jízda na koloběžce (studentský film)

1962

Akce Kalimantan

 

Horoucí srdce

 

Tarzanova smrt

1961

Florián

 

Noční host

 

Němci (TV film)

 

Procesí k panence

 

Tažní ptáci

1960

Kolotoč (TV film)

 

Pochodně

 

Všude žijí lidé

 

Zlé pondělí

1959

Konec cesty

 

Mstitel

 

Můj generál (TV film)

 

Princezna se zlatou hvězdou

 

První a poslední

 

Sny na neděli

 

Zkouška pokračuje

 

Zpívající pudřenka

 

Úklady a láska (TV film)

 

Život pro Jana Kašpara

1958

Hry a sny

 

Kasaři

 

Mezi nebem a zemí

 

Občan Brych

 

Ohně na horách (TV film)

 

Smrt v sedle

1957

Bomba

 

Poslušně hlásím

 

Tam na konečné

1956

Jurášek

 

Neporažení

 

Nevěra

 

Roztržka

 

Zlatý pavouk

1955

Rudá záře nad Kladnem

 

Tanková brigáda

1952

Anna proletářka

1950

Temno

TV seriály
1994

Uctivá poklona, pane Kohn

 

Abychom zdrávi byli (E05)

 

Vlakem na Vídeň (E04)

1993

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

 

Tatínku, máte dvojčátka! (E08)

 

Uctivá poklona, pane Kohn

 

Cestou do synagogy (E03)

1992

Náhrdelník

 

Duplikát (E02)

 

Dobyvatel (E01)

 

Uctivá poklona, pane Kohn

 

Kavárna Daubner (E02)

1991

Území bílých králů

 

Dopadení (E07)

 

Nový les (E06)

 

Výlet (E05)

  více epizod (4)
1990

Přísahám a slibuji

 

Epizoda 4 (E04)

 

Epizoda 3 (E03)

 

Epizoda 1 (E01)

1989

Dobrodružství kriminalistiky

 

Stopa (S01E01)

 

Případ pro zvláštní skupinu

 

Přepadení (E05)

1988

Cirkus Humberto

 

Carlo se loučí (E03)

 

Nabídka k sňatku (E02)

 

Návrat (E01)

 

Strom pohádek

 

Rozhodni obraze krásný (E08)

1987

Panoptikum Města pražského

 

Atentát na ministerského předsedu (E03)

1986

Gottwald

 

Za svobodu! (E03)

 

To je naše zem (E02)

 

Generální tajemník (E01)

 

Zlá krev - vypravěč

 

Epizoda 7 - vypravěč (E07)

 

Epizoda 6 - vypravěč (E06)

 

Epizoda 5 - vypravěč (E05)

  více epizod (4)
1985

Doktor z vejminku

 

Půjčka (E07)

1984

Krkonošské pohádky - vypravěč

 

Jak se chtěl Trautenberk pomstít Krakonošovi - vypravěč (E19)

 

Jak Trautenberk odvedl horské prameny - vypravěč (E18)

 

Jak Trautenberk otrávil strakatou kozu - vypravěč (E17)

  více epizod (4)
 

Moje srdcová sedma

 

Návraty (E04)

 

Rozchody (E03)

 

Cesty (E02)

 

Na dosah ruky

 

Paragrafy na kolech

1983

Doktor z vejminku

 

Nemovitost (E06)

 

Býk na žír (E05)

 

Létající Čestmír

 

Poslední květina (E06)

 

Rodina na větvi (E05)

1982

Doktor z vejminku

 

Veřejné osvětlení (E04)

 

Láska a úklady (E03)

 

Důchod (E02)

 

Boty (E01)

 

Tři spory

 

Spor dramaturga Stroupežnického (E03)

1981

Nemocnice na kraji města

 

Oponentura (S02E05)

 

Punkce (S02E04)

 

Okres na severu

 

Setkání (E13)

 

Řeka (E12)

 

Nebezpečí (E11)

  více epizod (3)
1980

Dnes v jednom domě

 

Domov jménem Praha (E09)

 

Obtíže sicilské obrany (E08)

 

Chybujícím neodpouštěti (E07)

  více epizod (6)
1979

Dášeňka

 

Jak šla do služby (E07)

 

Jak sportovala (E06)

 

Mnoho vody uteklo (E05)

  více epizod (4)
1978

Ve znamení Merkura

 

Léto s Venuší (E02)

 

Zákony pohybu

 

Zasloužený úspěch (E13)

 

Bez ředitele (E10)

 

Nápad (E08)

  více epizod (7)
1977

Krkonošské pohádky - vypravěč

 

Jak Trautenberk prodával vodu - vypravěč (E20)

 

Jak Trautenberk sušil Krakonošovu louku - vypravěč (E12)

 

Jak šel Trautenberk do hor pro poklad - vypravěč (E11)

  více epizod (3)
 

Zahrada

 

Velryba - Abyrlev (E04)

1976

Muž na radnici

 

Setkání (E11)

 

Křížové tažení (E09)

 

Silvestr (E08)

  více epizod (6)
1975

My z konce světa

 

Loučení (E13)

 

Vánoce (E12)

 

Lovci (E10)

  více epizod (5)
 

Šavlojedy

1974

30 případů majora Zemana

 

Loupež sladkého "I" (S01E03)

 

Krkonošské pohádky - vypravěč

 

Jak Trautenberk chtěl Krakonošovo koření - vypravěč (E07)

 

Jak šel Kuba ke Krakonošovi pro poklad - vypravěč (E06)

 

Jak Trautenberk vystrojil hostinu pro štěpanického barona - vypravěč (E05)

  více epizod (4)
1973

Haldy

 

Epizoda 6 (E06)

 

Epizoda 5 (E05)

 

Epizoda 4 (E04)

  více epizod (3)
1972

Duhový luk

 

Lavina (E13)

 

Odplata (E12)

 

Štědrý večer (E11)

  více epizod (10)
1971

F. L. Věk

 

Naděje (E13)

 

Svatba (E12)

 

Úspěšný kupec (E08)

1970

F. L. Věk

 

Divadlo (E05)

 

Mozartovy dvacetníky (E04)

 

První láska (E03)

 

Rozsudek

1969

Hříšní lidé města pražského

 

Špion přijede v sedm (E12)

1968

Dreyfusova aféra

 

Klapzubova jedenáctka

1967

Pinocchiova dobrodružství

 

Soudničky

Dokumentární
2016

Věčná Slavia - a.z.

2008

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Sešívaný (S09E06)

1989

První sekunda (TV film)

1977

Kandrdasové - vypravěč

1968

Kriminalistické sondy (TV seriál)

Koncerty
1972

Lyra Pragensis - vypravěč

Divadelní záznam
1980

Poslední prázdniny

Krátkometrážní
1993

Papoušek (TV film)

1983

Bakaláři (TV seriál)

 

Druhý domov (S12E13)

1979

Bakaláři (TV seriál)

 

Zástava (S08E19)

1977

Bakaláři (TV seriál)

 

Lalůček (S06E41)

 

Zahradník a jeho pán

1975

Bakaláři (TV seriál)

 

Svatba (S04E34)

 

První pohled (S04E12)

 

Pan Selichar se osvobodil (TV film)

1974

Bakaláři (TV seriál)

 

Nádraží (S03E02)

 

Všechno nejlepší (studentský film)

1970

Kaňon samé zlato

1969

Jak se dělá divadlo (TV film)

1967

Navštívenka (TV film)

 

Případ paní Luneauové (TV film)

1965

Policajt a chorál

1964

Preclík

 

Vajíčko

1963

Mlčení (studentský film)

1961

Turista (studentský film)

1960

Nenávist (studentský film)

1958

Rodiče (studentský film)

1949

Dýmka míru

Host

Ovládací panel

Fanklub

(27)

Reklama

Reklama