foto

Alain Jessua

  • nar. 16.1.1932
    Paříž, Francie
  • zem. 30.11.2017 (85 let)
    Evreux, Francie

Biografie

Francouzský režisér Alain Jessua má na svém kontě pouhých devět filmů, přesto se mu podařilo významným způsobem vstoupit do francouzské kinematografie šedesátých až devadesátých let. Počátkem padesátých let začínal jako asistent režie u Jacquese Beckera (ZLATÁ ČAPKA – Casque d′or, 1952), další cenné zkušenosti pak na stejném postu získal ve spolupráci se slavným Maxem Ophülsem (MADAME DE…, 1953; LOLA MONTEZOVÁ, 1955). Jako režisér debutoval Jessua krátkým filmem LÉON LA LUNE (1956), za nějž získal prestižní cenu Prix Jean Vigo.

Po několika dalších filmech v pozici asistenta režie natočil Alain Jessua svůj první celovečerní film ŽIVOT NARUBY (La vie a l′envers, 1964) a mimořádný úspěch s ním sklidil na festivalu v Benátkách. Naopak, na domácí půdě festivalu v Cannes zabodoval svým dalším filmem HRA NA VRAŽDĚNÍ (Jeu de massacre, 1967). Teprve pro následující film se Jessuovi podařilo angažovat skutečně hvězdné obsazení a v nevšedně pojaté kriminálce LÉČBA ŠOKEM (Traitement de choc, 1973) hráli Annie Girardot a Alain Delon, ve filmografii obou herců se však nejedná o nijak zásadní počin. Žánrově těžko zařaditelný byl i film ARMAGUEDON (1977), opět s Alainem Delonem v hlavní roli.

Nového úspěchu v mezinárodním měřítku dosáhl Jessua s tématikou boje bohatého chovatele agresívních psů (Gérard Depardieu) s obyvateli města ve filmu PSI (Les chiens, 1979). Tento film byl v roce 1979 nominován na hlavní cenu festivalu v Moskvě. V žánru thrilleru pak Jessua zaujal i svými dalšími počiny, především dramatem VE VŠÍ NEVINNOSTI (En toute innocence, 1987). Zatím posledním Jessuovým filmem jsou ĎÁBLOVY BARVY (Les couleurs du diable, 1997).

Manželkou Alaina Jessuy byla herečka Anna Gaylor (*1932), mají spolu jedno dítě. Anna Gaylor také hrála ve většině manželových filmů.

Pavel "argenson" Vlach

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2007 Un jour, un destin (TV pořad)
1997 Tracks (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace