foto

Edison Chen

  • nar. 7.10.1980 (39 let)
    Vancouver, British Columbia, Kanada

Biografie

Herec, zpěvák a model, který si libuje v množství přezdívek a variací vlastního jména, se narodil 7. října 1980 v kanadském Vancouvru. Nejprve studoval na škole v Richmondu, v Britské Kolumbii, poté chodil na střední školu v Hongkongu. Chen ovládá poměrne dost jazyků - kromě rodné angličtiny i kantonštinu, mandarínštinu či japonštinu.

V roce 1999 objevuje hledač talentů Chena v Hongkongu, kde si užíval s přáteli. Chen přijal nabídku záhrat si v japonském filmu Dead or Alive 2 (2000) a stal se populární zejména u dívčího publika. V tom samém roce si zahrál i v hongkongském filmu Ocelový mumraj (2000) a dostal za něj nominaci pro nejlepšího nováčka na Hong Kong Film Awards.

To nastartovalo Chenovu kariéru k výšinám. Objevil se v trilogii detektivních filmů Volavka, v Medailonu (2003) s Jackiem Chanem či v Krotitelích upírů (2003). Šlo však pouze o malé role. Větší příležitosti dostává až v pokračování horou Nenávist, tedy ve Smrtící nenávi2ti (2006) jako japonský novinář, v úspěšném akčním snímku Initial D (2005) nebo v drsném akčním filmu Dog Bite Dog (2006). Chen by se chtěl prosadit i ve světě, k čemuž by mohla dopomoct role (i když malá) v Temném rytíři (2008).

V Asii je Edison Chen také populární zpěvák a hip-hopová ikona. Uplatnil se i jako model a podílel se i jako módní návrhář streetové módy.

David "dawe04" Bulawa