foto

Robert Parrish

  • nar. 4.1.1916
    Columbus, Georgia, USA
  • zem. 4.12.1995 (79 let)
    Southampton, Long Island, New York, USA

Biografie

Americký režisér Robert Parrish se narodil 4. ledna 1916 v Columbusu (Georgia) rodičům Gordonovi a Lauře Parrishovým. V polovině 20. let se rodina přestěhovala do Los Angeles a v roce 1927 malý Robert debutoval na filmovém plátně v dětské roli ve snímku OLYMPIC GAMES. Brzy ho následovaly i jeho dvě sestry, Beverly (narozená 1919) a Helen (narozená 1923). Beverly si zahrála pouze v jednom filmu a tím byl snímek z roku 1930 A TOUGH WINTER a brzy potom náhle zemřela v pouhých 11 letech. Druhá sestra Helen se stala také herečkou, když od svým 5 let hrála až do své smrti. Zemřela v roce 1959 v 36 letech na rakovinu.

Nejznámější film ve kterém si Robert jako mladík zahrál, je bezesporu Chaplinův snímek SVĚTLA VELKOMĚSTA. Po studiu na filmové fakultě univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles se začal prosazovat ve filmovém průmyslu jako střihač. Působil ve štábu Johna Forda a pracoval na řadě válečných dokumentů, z nichž Fordův "Boj o ostrov Midway" byl vyznamenán Oscarem. Po skončení války působil dále v Hollywoodu jako střihač a přispěl k zdařilému startu režijní kariéry Roberta Rossena, když za Rossenův debut BODY AND SOUL získal v kategorii střihu Oscara a o dva roky později opět za Rossenův snímek ALL THE KING’S MEN obdržel nominaci na Oscara.

Na režisérské křeslo Robert Parrish usedl začátkem 50. let, když debutoval snímkem THE MOB s Broderickem Crawfordem v hlavní roli. Následující rok natočil tři snímky, THE SAN FRANCISCO STORY s Joelem McCreou, ASSIGNMENT: PARIS s Dana Andrewsem a MY PAL GUS s Richardem Widmarkem. V roce 1954 natočil válečné drama s Gregory Peckem THE PURPLE PLAIN ( Purpurová pláň), následoval snímek LUCY GALLANT s Jane Wyman a Charltonem Hestonem a v roce 1957 s Ritou Hayworth a Robertem Mitchumem FIRE DOWN BELOW. Na konci 50. let natočil ještě dva westerny, SADDLE THE WIND s Robertem Taylorem a WONDERFUL COUNTRY s Robertem Mitchumem.

Od poloviny 60. let působil převážně v Evropě, kde natočil několik filmů. V roce 1967 se v Anglii podílel s dalšími pěti režiséry na dalším filmu o agentu 007 CASINO ROYALE a téhož roku ve Španělsku natočil snímek THE BOBO s Peterem Sellersem. O rok později v Anglii krimi film DUFFY s Jamesem Coburnem a v roce 1969 vědeckofantastický snímek DOPPELGANGER. Začátkem 70. let natočil ve Španělsku mexický western A TOWN CALLED HELL s Telly Savalasem a Robertem Shawem a v roce 1974 svůj poslední celovečerní hraný film THE DESTRUCTORS (Marseilleská smlouva) s Michaelem Cainem, Anthony Quinnem a Jamesem Masonem. Na režisérské křeslo se ještě vrátil po několikaleté pauze v roce 1983 a definitivně se rozloučil s filmovým světem, když společně s Bertrandem Tavernierem natočil dokumentární film MISSISSIPPI BLUES.

Díky celoživotnímu působení ve filmové branži byl vyhlášeným vypravěčem zajímavých příběhů a historek z Hollywoodu a mnohé z nich zvěčnil ve svých dvou knihách, "Growing Up in Hollywood" (1976) a "Hollywood Doesn't Live Here Anymore" (1988). Robert Parrish zemřel v roce 1995 měsíc před svými osmdesátými narozeninami v Southamptonu ( New York). Zůstala po něm žena Kathleen Thompson, syn Peter a dcera Kathleen.

Petr "contrastic" Kubíček

Režijní filmografie

Střihačská filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1963 Francouzským stylem

Dokumentární

1983 Mississippi Blues

Scenáristická filmografie

Dokumentární

1983 Mississippi Blues

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky