foto

Bo Yuen

Biografie

Hongkongský herec, akrobat, kaskadér, bojový umělec a akční choreograf Bo Yuen byl studentem Pekingské opery společně s akrobaty Jackie Chanem, Wah Yuenem, Biao Yuenem, Sammo Hungem, Yuen Mo, Tak Yuenem, Corey Yuenem, Ng Ming Toiem, Qiu Yuenovou, Meng Yuen Manem a Bun Yuenem.

Svou první kung fu komedií slavil poměrně úspěch. Zahrál si hlavní roli a měl rovněž na starost akční choreografii. Šlo o komerčně úspěšný snímek Crazy Boy and Pop-Eye (1979). Tento flick v kinech během jednoho týdne vydělal půl miliónu HK dolarů. Následovala vedlejší role v povedené mlátičce The Master Strikes (1980) s vražedným Casanovou Wongem. Zde si zahrál po boku se svými ¨bratry¨, akrobaty Meng Yuen Manem a Mo Yuenem. Upozornil na sebe rovněž akční choreografií v hitu The Magnificent Kick (1980) s veteránem Kwan Tak-Hingem, poté se z filmového průmyslu vytratil na celých deset let.

V 90.letech se vrátil k akční režii a z jeho rukou vzniká megahit Never Say Regret (1990) s kickboxerem Dickem Weiem a nestárnoucí Karou Hui. Film vydělal během týdne hodně přes dva milióny HK dolarů. Následují skvělé bojové choreografie, miliónové zisky a nominace na nejlepší akční choreo. Za zmínku stojí určitě mlátičky Angel Terminators 2 (1993) a nebo Shadow Cop (1993). Často koordinoval ženské bojovnice jako třeba Moon Lee, nebo Carrie Ng.

Po miléniu se začal objevovat i před kamerou. Vedlejší roli zloděje získal v komerčně úspěšném krimi PTU (2003). Vedlejší roli Dinosaura ztvárnil v drsné triádě Election (2005) a větší roli Cala si zahrál v povedeném thrillu Protege (2007). S Wah Yuenem se po letech setkal v peckovačce The Valiant Ones New (2007), kde vytvářel i akční choreo a Derek Yeemu dohodil větší roli v přeplácaném Triple Tap (2010). Sammo Hung si na něj vzpoměl ve snímku The Bodyguard (2016), kde se znova potkává s Wah Yuenem, Qiu Yuenovou a Biao Yuenem. Co se týče akční režie slušně si vydělal snímky The Devil Shadow (2000) s Wah Yuenem a  Looking for Jackie (2009) s Jackie Chanem, Wah Yuenem, Biao Yuenem, Bun Yuenem, Qiu Yuenovou a Mo Yuenem. Jako herec není Bo Yuen příliš znám, snad jen v okruhu ortodoxních kung fu fandů, přesto jako akční režisér ještě neřekl své sbohem.

Grand "Epistemolog" Master

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky