foto

Romain Duris

  • nar. 28.5.1974 (46 let)
    Paříž, Île-de-France, Francie

Biografie

Romain Duris se narodil 28. května 1974 v rodině výtvarnice a architekta. Po maturitě začal studovat výtvarnou školu a založil dokonce funkovou kapelu, oba tyto zájmy ale nakonec opustil, jakmile se mu naskytla první herecká příležitost. V roce 1994 si ho na konkurzu pro film LE PÉRIL JEUNE vybral režisér Cédric Klapisch. Film původně natočený pro televizní stanici Arte však měl takový úspěch, že putoval i do francouzských kin. Právě toto byl zlomový bod v Durisově kariéře, který odstartoval jak jeho hereckou kariéru, tak dlouholetou spolupráci s Klapischem.

Nedbalý vzhled, okouzlucící úsměv a energie na rozdávání... další role a následný úspěch u francouzského publika na sebe nenechávají dlouho čekat. Z Klapischovy dílny ještě uveďme například CHACUN CHERCHE SON CHAT ; PEUT-ÊTRE (MOŽNÁ) sci-fi snímek, ve kterém si mladý začínající herec zahrál po boku takového barda, jakým je Jean-Paul Belmondo, a za který zároveň dostal cenu Lumièrů; L'AUBERGE ESPAGNOL (ERASMUS A SPOL.), kde jako student ekonomie Xavier jede na studijní pobyt do Španělska a seznamuje se tam s dalšími studenty různých národností ; LES POUPÉES RUSSES (ERASMUS 2), kde Xavier je už jako pracující „dospělák“ , duchem ale pořád student.

Rok 1997 přináší Durisovi první spolupráci s režisérem Tony Gatlifem. Film GADJO DILO je Gatlifovým úspěšným završením trilogie z cikánského prostředí. Mladík Stéphane se v něm vydává do Rumunska nalézt zpěvačku, jejíž zpěv kdysi dávno zachytil jeho otec na magnetofonovou pásku. Místo toho, ale nalézá nové přátele, kulturu a také lásku v podobě cikánky Sabiny, kterou hraje svůdná Rona Hartner. Za roli Stéphana byl Duris nominován na Cézara za mužskou hereckou naději roku 1999. V Gatlifově snímku EXILS (EXIL) se Duris opět vydává na cestu, tentokrát do země svých filmových předků, do Alžírska. Nacházíme zde určitou paralelu s životním příběhem Tonyho Gatlifa, který je sám alžírského původu.

V roce 2006 přijal Duris roli ve filmu Christopha Honoré DANS PARIS. Ztvárnil zde postavu třicátníka, který dost svérázným způsobem řeší své neshody s milovanou ženou, ale jak už to tak bývá, všechno nakonec dobře dopadne. Rok 2007 Durisovi přinesl roli Jean-Baptista Poquelina ve francouzské komedii Laurenta Tirarda MOLIÈRE.

20. února 2008 se ve Francii uskuteční premiéra nového snímku Cédrica Klapische s názvem PARIS. Určitě to ale nebude poslední Klapischův film, ve kterém Durise uvidíme, protože jak oba shodně tvrdí, jsou naladěni na stejnou vlnu, stejně tak jako kdysi François Truffaut a jeho dvorní herec Jean-Pierre Léaud.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2016 Quotidien (TV pořad)
2011 Katie Chats (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2005 Café Picouly (TV pořad)
2000 On ne peut pas plaire à tout le monde (TV pořad)
1998 Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)
1975 Le journal de 20 heures (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(105)