foto

Romain Duris

  • nar. 28.5.1974 (43 let)
    Paříž, Île-de-France, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Romain Duris se narodil 28. května 1974 v rodině výtvarnice a architekta. Po maturitě začal studovat výtvarnou školu a založil dokonce funkovou kapelu, oba tyto zájmy ale nakonec opustil, jakmile se mu naskytla první herecká příležitost. V roce 1994 si ho na konkurzu pro film LE PÉRIL JEUNE vybral režisér Cédric Klapisch. Film původně natočený pro televizní stanici Arte však měl takový úspěch, že putoval i do francouzských kin. Právě toto byl zlomový bod v Durisově kariéře, který odstartoval jak jeho hereckou kariéru, tak dlouholetou spolupráci s Klapischem.

Nedbalý vzhled, okouzlucící úsměv a energie na rozdávání... další role a následný úspěch u francouzského publika na sebe nenechávají dlouho čekat. Z Klapischovy dílny ještě uveďme například CHACUN CHERCHE SON CHAT ; PEUT-ÊTRE (MOŽNÁ) sci-fi snímek, ve kterém si mladý začínající herec zahrál po boku takového barda, jakým je Jean-Paul Belmondo, a za který zároveň dostal cenu Lumièrů; L'AUBERGE ESPAGNOL (ERASMUS A SPOL.), kde jako student ekonomie Xavier jede na studijní pobyt do Španělska a seznamuje se tam s dalšími studenty různých národností ; LES POUPÉES RUSSES (ERASMUS 2), kde Xavier je už jako pracující „dospělák“ , duchem ale pořád student.

Rok 1997 přináší Durisovi první spolupráci s režisérem Tony Gatlifem. Film GADJO DILO je Gatlifovým úspěšným završením trilogie z cikánského prostředí. Mladík Stéphane se v něm vydává do Rumunska nalézt zpěvačku, jejíž zpěv kdysi dávno zachytil jeho otec na magnetofonovou pásku. Místo toho, ale nalézá nové přátele, kulturu a také lásku v podobě cikánky Sabiny, kterou hraje svůdná Rona Hartner. Za roli Stéphana byl Duris nominován na Cézara za mužskou hereckou naději roku 1999. V Gatlifově snímku EXILS (EXIL) se Duris opět vydává na cestu, tentokrát do země svých filmových předků, do Alžírska. Nacházíme zde určitou paralelu s životním příběhem Tonyho Gatlifa, který je sám alžírského původu.

V roce 2006 přijal Duris roli ve filmu Christopha Honoré DANS PARIS. Ztvárnil zde postavu třicátníka, který dost svérázným způsobem řeší své neshody s milovanou ženou, ale jak už to tak bývá, všechno nakonec dobře dopadne. Rok 2007 Durisovi přinesl roli Jean-Baptista Poquelina ve francouzské komedii Laurenta Tirarda MOLIÈRE.

20. února 2008 se ve Francii uskuteční premiéra nového snímku Cédrica Klapische s názvem PARIS. Určitě to ale nebude poslední Klapischův film, ve kterém Durise uvidíme, protože jak oba shodně tvrdí, jsou naladěni na stejnou vlnu, stejně tak jako kdysi François Truffaut a jeho dvorní herec Jean-Pierre Léaud.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace