foto

Giacomo Rossi-Stuart

  • nar. 25.8.1925
    Todi, Itálie
  • zem. 20.10.1994 (69 let)
    Řím, Itálie

Biografie

Italský herec Giacomo Rossi-Stuart se jen zřídka dostal ve filmu k velkým rolím, i našim divákům je ale známá jeho tvář z řady snímků, jeho doménou byly dobrodružné a historické filmy 60. a 70. let. Narodil se jako Giacomo Rossi ve starobylém městečku Todi ve střední Itálii a od dětství se věnoval různým sportům, vynikal mimo jiné v boxu, na profesionální úrovni provozoval pětiboj a pro pozdější filmovou práci se mu velmi hodila praxe v jízdě na koni a šermu.

Giacomo Rossi od mládí obdivoval svět filmového herectví a počátkem padesátých let zamířil do USA, kde získal odbornou průpravu na prestižní škole Actor′s Studio. Po návratu debutoval před kamerou ve francouzském filmu NOVOMANŽELÉ (Jeunes mariés, 1953), který vznikl v koprodukci s Itálii, následně se mihnul v postavách bezejmenných vojáků v amerických filmech natáčených v Itálii (VOJNA A MÍR – War and Peace, 1955; SBOHEM, ARMÁDO - A Farewell To Arms, 1957). Mezitím začal spolupracovat i s televizí a první větší příležitost ve filmu dostal v režii Luigi Capuana v historickém dramatu HRABĚ Z MATERY (Il conte di Matera, 1957). Tady hrál již jednu z hlavních rolí vévody Paola, hrdinného syna hlavního hrdiny.

Díky své atletické postavě našel Giacomo Rossi bohaté uplatnění na přelomu padesátých a šedesátých let v tehdy populárním žánru filmů tzv. sandálu a meče. V těchto filmech hrál řadu velkých rolí, z těch, které obstály ve zkoušce časem, připomeňme POSLEDNÍ DNY TRÓJE (La leggenda di Enea, 1962) nebo SODOMA A GOMORA (The Last Days of Sodom and Gomorrah, 1962). Znovu účinkoval i ve filmech s tématikou novější historie a v životopisném snímku KATEŘINA VELIKÁ (Caterina di Russia, 1963) hrál velký part carevnina favorita knížete Poniatowského. Hojně zastoupený žánr dobrodružných a historických filmů v šedesátých let spěl k nepříliš povedeným kombinacím různých námětů, o čemž svědčí dnes již zapomenuté kuriozity typu ZORRO A TŘI MUŠKETÝŘI (Zorro e i tre moschiettieri, 1963), kde ztvárnil jednu z hlavních postav mušketýra Athose. Na druhou stranu mezi Rossiho nejslavnější výstupy před kamerou patří horor režiséra Maria Bavy PROKLETÍ SMRTI (Operazione paura, 1966), kde hrál hlavní roli mladého lékaře Paula Eswaie.

Další četné nabídky dostal Giacomo Rossi od tvůrců spaghetti westernů nebo špionážních filmů; tyto filmy s ambicemi konkurovat americkým vzorům přiměly řadu italských herců přijmout anglický pseudonym, Giacomo Rossi byl v tak titulcích řady filmů uveden jako Jack Stuart. Vedle komerční a umělecky průměrné produkce obohatil Rossi-Stuart svou filmografii počátkem sedmdesátých let několika válečnými filmy, z tohoto žánru připomeňme alespoň mezinárodně obsazený titul POSLEDNÍ DNY MUSSOLINIHO (Mussolini: Ultimato atto, 1974). V této době rozšířil své aktivity před kamerou také o kriminálky, kromě Itálie pracoval i ve Francii, s Alainem Delonem hrál například ve filmu ZORRO (1975).

V sedmdesátých letech si Giacomo Rossi-Stuart vyzkoušel dvakrát i post asistenta režie, na jednom filmu měl podíl i jako spoluautor scénáře, jako filmový herec však absolvoval sestup od hlavních partů k podružným rolím, v koprodukčním válečném filmu POSLEDNÍ ÚTOK (Il grande attaco, 1978) se již jen mihnul v postavě jednoho z amerických velitelů. Jeho filmografii uzavírá horor Umberta Lenziho BRÁNA DO PEKEL (Le porte dell′inferno, 1989).

Giacomo Rossi-Stuart zemřel v Římě 20. října 1994 ve věku 69 let. Z dlouholetého vztahu s bývalou modelkou měl čtyři děti, v herecké profesi jej následuje především syn Kim Rossi-Stuart (*1969).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Filmy

1989 Brána do pekel
1987 Komando černý panter
1978 Guerra dei robot, La
Poslední útok
Siete chicas peligrosas
Sono stato un agente C.I.A.
1977 Blue Nude
Casanova & Co.
La notte dell'alta marea
1976 Emanuella: Reportér z Orientu
1975 La sanguisuga conduce la danza
Violenti di Roma bene, I
Vizio ha le calze nere, Il
Zorro
1974 Aféra profesora Murriho
La Minorenne
Poslední dny Mussoliniho
1973 La morte ha sorriso all'assassino
No encontré rosas para mi madre
Si può essere più bastardi dell'ispettore Cliff?
1972 Amico, stammi lontano almeno un palmo
La ragazza dalla pelle di luna
Mio nome è Shanghai Joe, Il
Sei jellato amico, hai incontrato Sacramento
Sette scialli di seta gialla
1971 La controfigura
Noc, kdy Evelyn vstala z hrobu
Qualcosa striscia nel buio
Uccidi Django... uccidi per primo!!!
1970 Appuntamento col disonore
Bez návratu
Concerto per pistola solista
Hnízdo
Último día de la guerra, El
1969 Armáda pěti mužů
Indovina chi viene a merenda?
Pouštní mise
Viaje al vacío
1968 "Che" Guevara
Colpo sensazionale al servizio del Sifar
Lišák Zorro
Ragan
1967 Destino: Estambul 68
La morte viene dal pianeta Aytin
La sfinge d'oro
1966 Degueyo
Duello nel mondo
I Coltelli del vendicatore
Perry Grant, agente di ferro
Pianeta errante, Il
Prokletí smrti
1965 Diavoli dello spazio, I
Duell vor Sonnenuntergang
Vendetta di Spartacus, La
1964 Magnifici brutos del West, I
Massacro al Grande Canyon
Misteri della giungla nera, I
Sandok, il Maciste della giungla
Schiavi più forti del mondo, Gli
The Last Man on Earth
1963 Caterina di Russia
Duello nel Texas
Nejkratší den
Ďáblové ze Spartiventa
1962 Col ferro e col fuoco
La leggenda di Enea
Sodoma a Gomora
1960 5 Branded Women
La Schiava di Roma
Notte del grande assalto, La
1959 Caltiki - il mostro immortale
Il cavaliere senza terra
1958 Morte viene dallo spazio, La
The Silent Enemy
1957 Conte di Matera, Il
Sbohem, armádo
1956 Londra chiama Polo Nord
Vojna a mír

TV seriály

1980 L'eredità della priora (TV seriál)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky