foto

Matthew Vaughn

  • nar. 7.3.1971 (49 let)
    London, Anglie, Velká Británie

Biografie

Štěstí hraje v mém povolání obrovskou roli. Mnoho lidí dostane šanci, ale jen štastlivci ji správně rozpoznají a chopí se ji."

Matthew Vaughn, britský producent a režisér, se narodil v Londýně 7. března 1971. Od malička byl přesvědčen, že jeho biologickým otcem je herec Robert Vaughn (SEDM STATEČNÝCH), jenže ten to vždy popíral. Matka, herečka Kathy Ceaton měla totiž v době početí také vztah s britským šlechticem George de Vere Drummondem a jak později v 80. letech ukázaly testy, právě on je tím pravým biologickým otcem. Matthew tak dodatečně přijal příjmení De Vere Drummond, které používá pro svůj osobní život. 25.5.2002 se oženil s Claudií Schiffer, s kterou žije dodnes a má s ní tři děti. Syna Caspara a dcery Clementine a Cosimu.

Po ukončení střední školy chvíli cestoval a našel si místo asistenta režiséra v Los Angeles ve Spojených státech. Zanedlouho se vrátil do Londýna, aby zkusil studium na University College London, kde se učil antropologii a historii. Po pár týdnech však studia zanechal a odcestoval opět do Los Angeles, aby započal svou filmovou kariéru. Nicméně ani to nebyl konec jeho cestování, neboť si brzy uvědomil, že konkurence pro začínající filmaře v Los Angeles je příliš velká, a tak netrvalo dlouho a vrátil se zpět do Londýna, kde konečně začal působit jako producent a později režisér.

Dobrým kamarádem se mu stal Guy Ritchie, jemuž produkoval filmy SBAL PRACHY A VYPADNI (na kterém každý vydělal zhruba 9 miliónů liber), PODFU(C)K i propadák TROSEČNÍCI. Dokonce mu šel i za svědka na svatbě s Madonnou. Jeho režisérským debutem byl krimi thriller PO KRK V EXTÁZI, za který vyhrál roku 2005 ocenění Best British Director. Dalším režisérským zářezem se mohl stát X-MEN: POSLEDNÍ VZDOR, jenže od něj Matthew kvůli rodinným problémům pouhé 2 týdny před natáčením, upustil. Jeho druhým filmem se tedy stal až HVĚZDNÝ PRACH, u něhož se také značně podílel na tvorbě scénáře. Nijak neskrývá, že notnou inspirací mu byla knižní předloha PRINCEZNY NEVĚSTY.

Na přelomu let 2007 a 2008 se s jeho jménem spojoval snímek THOR, ale místo něj se Matthew raději rozhodl pro jiný film podle komiksu – superhrdinský KICK-ASS, což se záhy ukázalo jako trefa do černého. Díky tomu, že byl tento snímek nadšeně přijat publikem i filmovými kritiky (o čemž svědčí ceny British Independent Film Award za nejlepší režii a scénář), přičemž svými výdělky se více než třikrát splatil, stal se z Matthewa Vaughna velice uznávaný, oblíbený a slavný filmový tvůrce. Další rok se rozhodl vrátit k restu z roku 2006 – fenoménu X-Men. Podílel se na scénáři a zrežíroval prequel zvaný X-MEN: PRVNÍ TŘÍDA.

Oba výše zmíněné projekty se díky velkému komerčnímu úspěchu pochopitelně dočkají pokračování. Na režisérské židličce byl automaticky očekáván Matthew Vaughn, avšak ten se režie vzdal a snímky bude pouze produkovat, přičemž u X-MEN: DAYS OF FUTURE PAST se bude také podílet na tvorbě scénáře.

Dalším projektem, který tedy bude Matthew režírovat, se stane film podle komiksové předlohy od Marvelu, THE SECRET SERVICE, od nějž se očekává mix mezi filmy Jamese Bonda a WANTED.

Vojtěch "H34D" V.

Producentská filmografie

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 588)